Koncentrovaný kofeín a guarana pomáhajú proti mikrospánku šoférov. Obsahuje ich Kofex

Máte zabalené a vyrážate na dovolenku? Nezabudnite si na cestu pribaliť životabudič s kofeínom, ktorý vám po ceste pomôže prekonať únavu. Kofeín je látka známa tým, že má povzbudzujúci účinok na nervovú sústavu. Práve preto pijeme kávu. Lenže koľko kávy ste schopní vypiť po ceste? Naviac, popíjanie v automobile rozhodne nezvyšuje bezpečnosť vašej jazdy. Vedeli ste, že väčšina vodičov nepustí z ruky téglik s kávou ani v prípade hroziacej kolízie? Dostaňte do tela kofeín proti únave inak. Pomocou doplnku stravy s obsahom čistého kofeínu a výťažku z guarany. Kofex je skvelý pomocník na cesty proti únave aj mikrospánku.

Kde nájdeme kofeín v prírodných produktoch?

Kofeín najčastejšie užívame v podobe kávového nápoja pripraveného zo semien kávovníku (Coffea arabica alebo Coffea canephora). Veľmi bohatým zdrojom sú však aj semená paulínie nápojovej, známe aj pod názvom guarana. Ďalším prírodným zdrojom kofeínu sú čajovníkové listy, semená koly aj kakaovníku, listy cesmíny paraguajskej, známej pod názvom maté, a tiež kôra amazonského stromu Paullinia yoco.

Čo ste možná nevedeli o mikrospánku za volantom

Vravíte si, že vám sa to nemôže stať, zaspať za volantom! Nenechajte sa zmýliť. Letné horúčavy, dlhá cesta, únava z problémov po ceste, aj stres z príprav na dovolenku – to všetko stupňuje našu únavu a vyčerpanie. Viete, že až 20 % dopravných nehôd spôsobí mikrospánok? To je alarmujúce percento. Až 45 % mužov priznáva, že mikrospánok za volantom zažilo. Zo žien je to 22 % vodičiek. Podľa výskumov sme k mikrospánku najnáchylnejší medzi druhou a piatou hodinou rannou. Preto je optimálne cestu naplánovať tak, aby sme v tomto čase boli už ubytovaní v pohodlí hotelu, či parkovali v kempe. Lenže okolnosti po ceste sa predvídajú ťažko a je preto byť dobré pripravenými. Napríklad mať poruke pomocníka v podobe Kofexu. Zaujímavosťou ale je, že sa nám mikrospánok nevyhýba ani počas dňa. Aj tu existujú rizikové hodiny. Je to medzi 13 a 15 hodinou. Mnohí z nás to poznajú aj z práce po obede. Koľkokrát vám padá hlava na klávesnicu práve v tomto čase? Lenže za volantom to nemusí zostať bez dôsledkov.

Rozhodne mikrospánok nepodceňujte

Nezabudnite, že pri rýchlosti 90 km/h prekonáte behom mikrospánku o dĺžke 3 sekundy 75 metrov. Pri rýchlosti 130 km/h behom 15 sekúnd až 540 metrov. A práve 3 až 15 sekúnd je priemerná dĺžka mikrospánku. Ste si istí, že budete mať toľko šťastia, že sa vám nič nestane?

Publikované: 19. 07. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská