Korkové podlahy: Čo by ste o nich mali vedieť?

Korkové podlahy získavajú na obľúbenosti a popularite, hlavne vďaka bezpočetnému množstvu vzorov, kvalite, a ekologickosti.

Ako sa korkové podlahy vyrábajú?

Korkové podlahy sa vyrábajú z korku. Korok sa využíva sa v rôznych odvetviach. Vyzdvihujú sa práve jeho vlastnosti ako ekologickosť a priateľskosť voči životnému prostrediu. Korok pochádza z kôry stromov, korkových dubov, ktoré rastú v južných častiach Európy, v Španielsku, v Portugalsku a v Taliansku. Korkový dub je mimoriadny strom s jednou unikátnou vlastnosťou - jeho kôra dorastá. Stromy sa teda môžu lúpať a následne sa samy zregenerujú.

Aké majú korkové podlahy vlastnosti?

Dlhá životnosť

Medzi vlastnosti, ktoré si korok určite zaslúži vyzdvihnúť, patrí jeho životnosť. Pri vhodnej starostlivosti vám korková podlaha vydrží aj viac ako 40 rokov.

Izolácia

Je úžasným zvukovým aj tepelným izolantom.

Ďalšie benefity

Je tvarovo stály a maximálne pohodlný. Korok je tichý, príjemný na dotyk, pretože nechladí. Ak máte doma alergika, korková podlaha je skvelou voľbou. Korkovým podlahám nevadí ani vyššia vlhkosť a ich údržba je nekomplikovaná.

Nevýhody

Aj korkové podlahy majú svoje nedostatky. Sú trochu náchylnejšie na poškodenie a pôsobením slnka môžu stratiť svoj odtieň.

Doplňte podlahu o vhodný koberec

Korkovú podlahu môžete doplniť aj o vhodný kusový koberec, ktorý bude slúžiť ako dekorácia. Na výber máte z rôznych farieb a vzorov – abstraktných aj geometrických. Extravagantné farby vašu domácnosť rozožiaria, svetlé a prírodné odtiene jej zas dodajú na modernosti. Okrem koberca môžete domácnosť doplniť aj o vhodnú a zaujímavú tapetu. Ak hľadáte ekologické alternatívy, zaujímavé je tiež prírodné linoleum, ktoré je pre svoje vlastnosti rovnako populárne. Medzi prírodné materiály patria tiež drevené podlahy a parkety, ktoré sú vďaka svojej nadčasovosti vždy dobrým rozhodnutím.

Publikované: 26. 06. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská