Plánujete výmenu okien? Ako si vybrať tie kvalitné?

Pri výbere nových okien pre vašu nehnuteľnosť je potrebné zvážiť mnoho faktorov. Najdôležitejším z nich je typ materiálu okien. K dispozícii sú štyri základné typy vrátane plastových, drevených, hliníkových a drevohliníkových okien.

Každý materiál má svoje výhody a nevýhody a tak si treba premyslieť, ktorý z nich je pre vás najlepší.

Cenovo dostupné plastové okná

Obľúbené plastové okná sú cenovo najdostupnejšou možnosťou, ale zároveň sú najmenej odolné. Ich inštalácia a údržba je pomerne jednoduchá, ale nie sú také atraktívne ako ostatné materiály. Plastové okná nie sú veľmi energeticky účinné, čo môže viesť k vyšším účtom za energie.

Atraktívne drevené okná

Drevené okná sú atraktívnejšie a energeticky úspornejšie ako plastové okná, ale sú aj drahšie. Drevené okná si vyžadujú viac údržby a ak sú vystavené vlhkosti, môžu sa deformovať a objaviť sa môže aj pleseň ale hniloba. Tomu sa dá samozrejme zabrániť pravidelným ošetrovaním dreva. Drevené okná sa tiež môžu montovať ťažšie ako plastové okná.

Odolné hliníkové a drevohliníkové okná

Hliníkové okná sú najodolnejšie a tiež energeticky úspornejšie ako plastové a drevené okná. Na druhej strane sú aj drahšie. Hliníkové okná si vyžadujú menej údržby ako drevené okná, ale nie sú také atraktívne a môžu si vyžadovať častejšie čistenie.

Drevohliníkové okná sú kombináciou drevených a hliníkových okien. Poskytujú odolnosť hliníkových okien s atraktívnym vzhľadom drevených okien. Drevohliníkové okná sú energeticky najúčinnejšie ale sú aj najdrahšie.

Ktoré okná sú tie naj?

Pri výbere nových okien je dôležité zvážiť váš rozpočet, vzhľad okna a potrebnú údržbu. Bez ohľadu na to, ktorý materiál okien si vyberiete, je dôležité urobiť prieskum a nájsť najlepšiu možnosť pre vaše potreby. So správnymi oknami môžete svoj domov urobiť pohodlnejším a energeticky úspornejším.

Publikované: 30. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Adéla Zajíčková