Vykurovanie domácnosti: Je lepšie uhlie alebo brikety?

Hľadáte spôsob vykurovania domácnosti? Na trhu nájdete hneď niekoľko variant. Bežná domácnosť okrem klasického elektrického či plynového vykurovania, topí drevom, uhlím alebo briketami. V čom spočívajú výhody a nevýhody uhlia a ako sú na tom drevené brikety?

Uhlie a brikety: Jednotlivé typy

Čierne uhlie je kvalitnejším druhom uhlia ako hnedé. Horľavá surovina vzniká z odumretých rastlín. Má výraznú čiernu farbu a obsahuje menej vody než hnedé uhlie, ktoré má nižšiu výhrevnosť. Drevené brikety vyrobené z pilín sa delia na klasické brikety vyrobené z tvrdých drevín ako buk alebo dub. Klasické brikety sú spoľahlivé a horia dlhodobo a rovnomerne. Siahnuť môžete aj po turbo briketách s dierou v strede, ktoré vyhrejú domácnosť rýchlejšie, alebo po briketách so zmiešaným drevom (tvrdým aj mäkkým), ktoré vám prinesú kombináciu tých najlepších vlastností oboch zmienených drevín. Ak vám robí starosti nočné dokladanie, riešením sú nočné kôrové brikety, ktoré spoznáte vďaka čiernej farbe. Tieto brikety horia pokojne aj osem hodín.

Ako vplývajú uhlie a brikety na životné prostredie?

Vo všeobecnosti je čierne uhlie lepšou a zdravšou voľbou ako uhlie hnedé. Aj napriek tomu však do ovzdušia vylučuje skleníkové plyny, ktoré škodia životnému prostrediu. V tomto prípade sú lepším variantom brikety, ktoré tak nedechtujú a sú vyrábané z drevných pilín. Tie sa vyprodukujú napríklad pri výrobe nábytku. Ide v podstate o odpad, ktorý môže byť ďalej zúžitkovaný a premenený na použiteľný materiál - brikety alebo pelety. Ak sa predsa len rozhodnete pre uhlie, myslite na to, že klasické spaľovacie kotly často bývajú zastaralé a nemusia spĺňať technologické normy. Kotol je možné vymeniť za splyňovací, ktorý je lepšie regulovateľný a prijateľnejší voči životnému prostrediu. Náklad na podobný kotol je ale často pre väčšinu domácností privysoký.

A čo cena materiálu?

Uhlie je pomerne lacným vykurovací materiálom, aj preto po ňom mnoho domácností siaha. Ak máte automatický kotol, ide o spoľahlivý spôsob vykurovania. Cena brikiet je o niečo vyššia, avšak nehrozia vám vysoké emisie a nepotrebujete investovať do žiadneho príslušenstva, pretože brikety môžete spaľovať v kozuboch aj peciach.

Publikované: 11. 10. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská