Aké tieniace prvky sú pre vás najvhodnejšie?

Slnečné lúče, najmä tie prvé jarné, si zvyčajne užívame. Lenže horúčavy už také príjemné nie sú, a tak sú tieniace prvky nevyhnutnou súčasťou terasy aj balkóna. Poradíme vám kedy vám stačia markízy a prečo sa oplatí investovať do pergoly.

Markízy ako ochrana pred slnkom

Markíza sa dá využiť ako tieniaci prvok na terasy aj balkóny, pričom pôsobí jemne a vzdušne. Medzi výhody markízy patrí fakt, že sa dá zložiť alebo rozložiť podľa potreby. Keď je zložená, prakticky ju nevidno, v rozloženom stave nemá žiadne stĺpiky, ktoré by narúšali priestor. Ide najmä o ochranu pred slnečnými lúčmi, ak je vyrobená z nepremokavej látky, tak aj pred jemným dažďom. Ak ju máte na balkóne či terase v bytovom dome, dokáže vás ochrániť aj pred pohľadmi susedov z vyšších poschodí. Moderné markízy sú flexibilné riešenie, ktoré je vhodné skôr na príležitostné tienenie. Vybrať si môžete z množstva farebných prevedení. Ovládanie moderných markíz môže byť diaľkovým ovládačom alebo vypínačom, nastaviteľný je aj sklon. Nevýhodou je, že vás neochránia pred vetrom.

Pergola pre náročnejších

Pergoly sú obľúbené tieniace prvky, ktoré môžu poskytnúť ochranu pred slnkom, dažďom i vetrom. Záleží iba na tom, či bude len zastrešená alebo krytá aj z bočných strán. Pohodu pod pergolou si tak môžete užívať v letných horúčavách, ale aj v nepriaznivom počasí. Moderná pergola dokáže vašu terasu zmeniť na pohodlný vonkajší priestor. Môže mať rovnú aj šikmú strechu, integrované osvetlenie či vykurovanie. Bioklimatické pergoly majú strechu z lamiel, ktoré je možné podľa potreby naklápať, takže sa dá regulovať vetranie aj tienenie. Ak hľadáte bezúdržbové riešenie, zvoľte hliníkové pergoly. Sú ľahké a tiež menej náročné na priestor. Môžu byť umiestnené na balkóne, terase aj ako samostatne stojaci objekt, napríklad, na záhrade.

Publikované: 24. 04. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská