Ako sa stať módnou návrhárkou?

Oblasť módy je nielen veľkým biznisom, ale aj koníčkom, ktorý milujú muži aj ženy. Sledujú posledné trendy, chcú byť cool, obliekajú sa podľa modelov, ktoré v žiare reflektorov vidia na svetových módnych prehliadkach, ako sú fashion Weeky v Paríži, Londýne, New Yorku a Miláne. Prvotný impulz ale vychádza od módnych návrhárov. Môže ísť o ľudí svetoznámych značiek, ale aj úplne neznáme kreatívne osoby.

Šancu má každý

V tomto je móda nevyspytateľná. Dáva príležitosť každému a nikto nikdy nevie, kedy dostane šancu zaujať a preraziť. Skúsiť šťastie a stať sa módnou návrhárkou je tak výzvou pre každú šikovnú krajčírku. Stačí k tomu mať určitý talent, správny "grajf" a znalosť základných šijacích procedúr. Šijacie stroje sú základným odrazovým mostíkom, ktorý vedie k schopnosti efektívne pracovať s látkou. O stupeň vyššie obrábanie látok využíva overlock a coverlock. Overlock vie látku zošiť, začistiť (obnitkovat) a orezať. Overlock na prvý pohľad spoznáte podľa veľkého počtu nití. Štandardne máva štyri nite navíjané na veľkých špulkách. Vďaka tejto úprave a spôsobu šitia sú švy ušité overlockom mnohonásobne pružnejšie. Používa sa pri šití tričiek, pletených svetríkov alebo šiat.

Moderné technológie

Ešte o niečo viac vie coverlock. Coverlock vie ako jediný typ stroja takzvaný prádlový steh, ktorý býva označovaný aj ako krycí alebo pokrývací steh. Je to steh používaný pre začistenie okrajov odevov. Sú vhodné pre strečové materiály a pleteniny. K vrcholnému "majsterštiku" pri tvorbe odevov slúžia rezacie plotre. Ploter je určený na rezanie fólií, ako hladkých nažehľovacích a vinylov, tak na rezanie flockových, glitrových a reflexných fólií alebo ďalších materiálov do hĺbky 2 mm. Rezací ploter disponuje vstavaným skenerom a najnovšie možnosťou pripojenia k PC. Stačí tak len nascenovat vzor a rezať. Cesta k vlastnej návrhárskej kariére sa tak úplne otvára a nezostáva iné než všetkým, čo to skúsia a pôjdu s vlastnou kožou na trh, držať palce. Nových značiek je ako šafranu a vybudovať nový brand "made in Slovakia" je prestížnou záležitosťou.

Publikované: 24. 11. 2020

Kategória: Móda a štyl

Autor: Jarmila Zábranská