Ako mať dlhodobo krásne šperky

Krása a lesk šperkov závisí nielen od vysokých nákladov a kvality produktu. Pri správnej starostlivosti bude aj skromný prsteň pôsobiť kráľovsky. Naopak, majstrovské dielo s diamantom bude pri nesprávnom nosení a nedodržiavaní pravidiel používania šperkov pôsobiť ako lacná napodobenina.

Ako tomu predísť a mať vaše milované šperky dlhodobo krásne?

Nájdite im vhodné miesto

Napriek tomu, že sú nové Swarovski sety a iné podobné vzácne šperky z odolných materiálov, predsa len môžu v niektorých nevyhovujúcich podmienkach podliehať zhoršeniu vzhľadu. Preto ich skladujte výlučne:

  • v miestnosti, kde nie sú žiadne výpary a vlhkosť, náhle zmeny teploty, mimo dosahu batérií a ohrievačov;

  • v krabičke s mäkkým čalúnením a samostatnými bunkami;

  • v jednotlivých taškách z mäkkej látky (organza, semiš).

Zlaté a strieborné šperky by ste ale nemali ukladať do drevených a kartónových krabíc, pretože drevo absorbuje vlhkosť, ktorá spôsobuje tmavnutie kovu, najmä toho strieborného.

Miesto uloženia šperkov by malo zabrániť aj vystaveniu jasnému slnečnému žiareniu, prachu a vlhkosti. Nezabudnite od seba oddeliť aj šperky z rôznych kovov a vzoriek. Dbajte na to, aby boli veci navzájom oddelené: retiazky, prstene, krásne Swarovski náušnice a náramky sa môžu potom navzájom poškriabať a zamotať.

Ako na čistenie šperkov?

Veľmi jednoducho a rýchlo môžete šperky vyčistiť vo vlažnej vode, v ktorej sa nachádza aj pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu, prípadne octu alebo citrónovej šťavy. Väčšie znečistenie odstránite jemnou zubnou kefkou, ktorú ale už nepoužívate na čistenie zubov :-)

Najjednoduchšie je ale vyhýbať sa mechanickému poškodeniu, chemikáliám, kozmetike a iným vplyvom, ktoré môžu šperky poškodiť. Občas ich tiež stačí iba preleštiť mäkkou handričkou.

Publikované: 30. 03. 2021

Kategória: Móda a štyl

Autor: Jarmila Zábranská