Klimatizácia do bytu aj do domu – ako si ju vybrať?

Máte doma v lete neznesiteľné teplo? S týmto problémom bojujeme v podkroví, v klasických bytoch aj v rodinných domoch. Riešením je klimatizácia. Viete si ju správne vybrať? Primárnou funkciou, ktorú klimatizácia do bytu či domu ponúka, je dopriať nám v lete chládok, ktorého sa nám často v interiéroch nedostáva. Ten máme snáď len v severne orientovaných miestnostiach. Prehrievajú sa totiž nielen tie južné, ale aj východne či západne orientované. Podkrovie, a to aj dobre zaizolované, je problémom obecným. Tu je klimatizácia nevyhnutnou.

Pred tým, než si klimatizáciu vyberiete, zapremýšľajte, čo od nej chcete

Primárna funkcia klimatizácie je jasná, ale ona dokáže viac. Každá klimatizácia okrem ochladzovania taktiež odvlhčuje. Využijete to tam, kde sa máte nadmerné vlhko. Vďaka klimatizácii zabránite vzniku a šíreniu plesní. Stále viac klimatizácií však dnes ponúka aj ďalšie nadštandardné funkcie, ktoré robia prostredie prijateľným aj pre malé deti či alergikov. Čistia totiž vzduch. Zaujímavá je tiež možnosť klimatizácií, ktoré okrem toho, že vedia ochladzovať, dokážu aj vykurovať. Nemusíte sa báť extrémne vysokých nákladov, pretože fungujú ako tepelné čerpadlo. Vďaka tejto funkcii nebude vaša klimatizácia zaháľať ani v prechodnom období či v zime. Môžete ju využívať ako zdroj tepla.

Druhy klimatizácií

Obecne existujú klimatizácie mobilné, splitové a multisplitové. Ktorá klimatizácia sa hodí pre vás? Mobilná klimatizácia je síce tak trochu kompromis, ale vďaka za ňu. Kto potrebuje klimatizáciu do bytu a nemôže robiť žiadne, ani drobné zásahy, či na fasádu umiestniť vonkajšiu časť klimatizácie, má stále šancu svoj interiér vychladiť práve vďaka mobilnej klimatizácii. Je síce väčšia a hlučnejšia, teplo sa však dá vyviesť cez špeciálnu inštaláciu v okne a účinok mobilnej klimatizácie je výborný. Obvykle ponúkne aj funkciu vykurovania. Splitová klimatizácia má vnútornú a vonkajšiu jednotku. Má vysoký výkon, nízku hlučnosť, vie ponúknuť obrovské množstvo funkcií, vrátane čistenia vzduchu od vírusov a baktérií. Hodí sa ako klimatizácia do bytov aj do kancelárií. Multisplitová klimatizácia do domu ponúka riešenie pre viac miestností. Každú z nich však je možné ovládať samostatne, takže si dokážete pre každú miestnosť nastaviť teplotu aj ďalšie funkcie presne podľa potreby.

Čo si ešte pri výbere klimatizácií všímať?

Klimatizácie ponúkajú rôzne ďalšie pridané funkcie. Či už ide o rôzne časovače, automatické režimy, či detské poistky. Dobré je si všímať, aký spôsob umiestnenia klimatizácia ponúka – na stenu či pod strop. Samozrejmosťou je dávať dôraz na hlučnosť klimatizácie a taktiež na jej dizajn.

Publikované: 07. 05. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská