Milujete knihy? Pozrite sa do ich histórie

Aj vy patríte k tým, ktorí sa bez dobrej knihy nevydajú na dovolenku? Láska k tlačeným písmenám je láska na celý život. Pre moderného človeka však čítanie kníh nie je prínosom len preto, že pomáhajú relaxovať. Čo všetko v nich získate a aká bola vlastne ich história, kým nadobudli dnešnú podobu?

Zážitky, skúsenosti aj recepty

Ľudia sa od nepamäti snažili zachytiť svoje zážitky aj inou formou ako ústnym rozprávaním. Na vyjadrenie toho, čo chceli povedať, im slúžili kresby, po vynájdení písma sa neoceniteľným spôsobom stali rôzne hlinené tabuľky, do ktorých sa vyryli písmená. Neskôr to boli zvitky papyrusu, pergamenu, v antike voskové tabuľky a nakoniec papier. Už pergamen začali ľudia postupne viazať do celkov, ktoré pripomínali dnešné knihy. Po rozšírení vynálezu papiera sa táto forma celkom ustálila. Knihy sa však po celé stáročia museli prepisovať ručne. Takýmto spôsobom sa v stredoveku rozmnožovali najmä vzácne kresťanské knihy.

Prelomom bol vynález tlače

Prvá tlačená kniha na svete sa začala predávať v roku 1455. Bola ňou nová Biblia, ktorú na svojom vynáleze vytlačil nemecký kníhtlačiar Johannes Guttenberg. Biblia je zároveň najviac čítanou a najpredávanejšou knihou na svete. Nepatria jej však len tieto rekordy. Biblia je kniha, ktorá bola preložená do viac ako 2 tisíc jazykov a vďaka jej obsahu je prínosom nielen pre veriacich. Mnohých táto kniha inšpirovala k skutkom, ktoré menili spoločnosť. Za všetkých spomenieme Williama Wilberforca, ktorého inšpirovala do jeho boja proti otroctvu.

Literatúra pre každého čitateľa

Čítanie kníh obohacuje, prinesie vám zábavu aj poučenie. Pomáha zbaviť sa stresu, podporuje fantáziu a kreativitu. Ľudia, ktorí veľa čítajú, majú bohatšiu slovnú zásobu, veľa sa dozvedia a rozvíja sa ich analytické myslenie. Dokážu lepšie pochopiť problém a nájsť jeho riešenie.

Navnadili vás tieto prínosy čítania? Na výber máte mnoho žánrov, ktoré obohatia váš život. Ak máte radi príbehy, vyberte si niečo z beletrie. K dispozícii je ponuka dobrodružných, krimi, sci-fi, fantasy aj romantických románov či poviedok. V knihách nájdete nádhernú poéziu, poučenie a mnoho informácií. Vybrať si môžete tiež odborné publikácie, kresťanské knihy, pre deti na trhu nájdete detskú literatúru.

Publikované: 24. 04. 2022

Kategória: Tipy

Autor: Jarmila Zábranská