Obľúbené fotodarčeky môžu mať aj podobu obrazu, ktorý si vlastnoručne namaľujete

Preneste na plátno svoje zážitky vďaka maľovaniu podľa čísiel. Nechajte si vyrobiť základ pre obraz, ktorý si následne vymaľujete. Alebo ho v ešte nevymaľovanej podobe venujte ako darček. Behom roku zažíva každý s z nás celý rad zážitkov. Môže ísť o veľké udalosti, kedy oslávime napríklad svoje výročie či výročie členov našej rodiny. Ale aj o rôzne maličkosti, ktoré sa nám vryjú do pamäti, či sa nám proste iba podaria ako krásna fotografia. Kto dnes nefotí? Fotíme všetci, pretože máme fotoaparát priamo v mobilnom telefóne. Málokedy však tieto fotografie využívame. S tými najkrajšími, teda najvydarenejšími po umeleckej stránke či po stránke vystihnutia zážitku, by sme mali ďalej pracovať. Niekedy ich spracujeme do fotokníh, inokedy na rôzne fotodarčeky. Aj tých už obvykle máme doma hojne, či sme ich niekoľkokrát venovali. Pravdepodobne ste ale stále nevyskúšali zvečniť ich ako obraz na plátne. Avšak nie úplne hotový. Taký, ktorý musíte najprv vy, prípadne obdarovaný, vymaľovať. Vďaka technike maľovania podľa čísiel, na ktorú sa špecializuje projekt Zuty, je to pomerne jednoduché a zhostiť sa vytvoriť takéto umelecké dielo môže každý. Nemusíte byť žiadnym umelcom. Nemuseli ste sa v detstve kamarátiť s pastelkami ani s vodovkami. Nie je to len pre tých, ktorí strávili roky chodením do ľudovej školy umenia. Je to naozaj pre každého a okrem chuti posadiť sa, či sa postaviť k plátnu, potrebujete už len štipku trpezlivosti a chuti tvoriť.

Nechajte si pripraviť obraz maľovanie podľa čísiel podľa vlastnej fotografie

Každú kvalitnejšiu fotografiu je možné preniesť na plátno nielen ako fotografiu či upravenú fotku do podoby maľby a kresby, čo dnes počítače hravo zvládnu. To je už nuda. V Zuty.sk vašu fotografiu, ktorú im zašlete, vezmú, a prerobia ju na mapu budúceho obrazu. Fotografia sa v zvolenej veľkosti vhodnej pre maľovanie na plátno prenesie na tento maliarsky podklad a rozdelí sa logicky na menšie plôšky odpovedajúce farbám fotografie. Software jednotlivé farby označí číslami. Tieto čísla potom odpovedajú farbám, ktoré budete na obraze používať. Takto pripravené plátno vám zo Zuty doručia. Môže byť zrolované, aby ste si ho pred maľovaním vypli do rámu, alebo už pripravené a vypnuté tak, že len začnete maľovať.

Stále vám niečo chýba? Nebojte sa, dostanete k maľovaniu aj ďalšie pomôcky

Nebudete musieť zháňať farby podľa vzorkovnice, či dokonca premýšľať, aká farba ktorému číslu na vytvorenej mape obrazu zodpovedá. K obrazu dostanete taktiež kompletný set farieb v plastových nádobkách, kde je každá označená číslom zodpovedajúcim číslu na plôškach obrazu. Farieb je dosť na celý obraz. Ak ich miniete náhodou viac, či sa vám stane s farbami nejaká nehoda, je veľmi jednoduché si odtieň pod rovnakým číslom objednať v Zuty.sk. Na maľovanie sa používajú akrylové farby. Ide dnes o jedny z najobľúbenejších farieb medzi umelcami. Na rozdiel od olejových farieb, ktoré schnú mesiace až roky, uschnú akrylové farby behom niekoľkých minút. Pritom ponúkajú nádherné a živé odtiene. Sú tiež svetlostále. Nevadí teda, keď obraz zavesíte tak, že naňho bude svietiť slniečko. Akrylové farby nemenia odtieň, ani na svetle neblednú. Obraz vydrží dlhé roky ako najlepšie a najhodnotnejšie umelecké diela. Sú naviac vodou riediteľné. Takže nepotrebujete ani žiadne špeciálne riedidlá. Iba vodu. Pokiaľ nie je akrylová farba zaschnutá, dá sa vyčistiť z rôznych povrchov. Odporúča sa pri maľovaní používať textil, ktorý si môžeme trvalo zašpiniť. Dôležitá je starostlivosť o štetce. Tie je nutné vždy dôkladne vyčistiť od zbytkov farby. Počas maľovanie je ich nutné držať vždy ponorené v nádobke s vodou, aby farba na nich nevyschla. Štetec by sa znehodnotil a nešiel by už použiť. To je jediné, na čo si je nutné dávať pri práci s akrylovými farmami pozor. Mimochodom, potrebné štetce dostanete k plátnu a k farbám taktiež. Takže ani tie nemusíte vyrážať zháňať do obchodu. Akonáhle si vyzdvihnete svoju zásielku s obrazom, máte úplne všetko, aby ste sa pustili do maľby svojho vlastného obrazu. Maľovanie obrázkov je zábavné a ručne maľovaný obraz vypadá nádherne. Obraz podľa vlastnej fotografie má naviac aj nostalgickú hodnotu do budúcnosti.

Darujte obraz podľa vlastnej fotografie ako darček

S príchodom septembra už väčšina z nás premýšľa nad darčekmi pod vianočný stromček. A nielen to. Často aj medzi tým absolvujeme ešte rôzne oslavy narodenín, výročí, svadby, krstiny a iné významné udalosti. Ako neokukaný darček k týmto príležitostiam sa hodí práve obraz podľa vlastnej fotografie, ktorý si jednoducho objednáte na Zuty.sk. Nie je to len produkt, ale služba. Z elektronicky zaslanej fotografie vám vyrobia perfektne predpripravené plátno, pribalia podrobný návod, kompletné farby v top kvalite, štetce a dokonca aj lupu, za pomoci ktorej sa dajú maľovať aj tie najmenšie detaily. Obrazy podľa čísiel sú fenomén a ich maľovaniu sa venuje stále väčšie množstvo ľudí. Môžete ich venovať ako darček dvomi spôsobmi. Objednajte si predpripravený obraz, najprv ho vymaľujte a ako darček ho venujte už namaľovaný. Ide o veľmi efektný darček napríklad pre prarodičov, ktorým venujete namaľovaný obraz na plátne napríklad s ich deťmi a vnúčatami. Alebo na ktorých sú oni s vnúčatami. Tento obraz sa hodí aj ako svadobný dar. Druhou možnosťou, ako venovať obraz maľovanie podľa čísiel, je venovať ho spolu zo zábavou. Takže nevymaľovaný. Venujete predpripravený obraz na plátne s očíslovanými plochami k vymaľovaniu, spolu s farbami aj štetcami. Obdarovaný si obraz sám vymaľuje. Takto obraz venujte tomu, o kom si myslíte či viete, že sa rád do zážitkového maľovania pustí sám. Pokiaľ s obdarovaným žijete v spoločnej domácnosti, môžete sa do diela pustiť aj spoločne. Alebo si nechať pripraviť dva rôzne motívy a maľovať ich súčasne.

Pustite sa do maľovania podľa čísiel

Menšie obrazy sa dajú maľovať priamo na stole. Tie väčšie je ideálne postaviť na maliarsky stojan. Či už stolný, alebo ten, u ktorého stojíte. Tie sa dnes dajú kúpiť naozaj za pár korún a kto to myslí s maľovaním vážne, môže si takto stojan kúpiť. Z maľovania, toho pravidelného aj občasného, je potom ešte väčšia zábava. Naviac máte obraz vždy pripravený k tomu, aby ste v maľovaní kedykoľvek mohli pokračovať. Začnete sa viac tešiť z práce domov, užijete si večery, keď uložíte do postele deti, či sa zabavíte, ak ste doma chorí. Maľovanie podľa čísiel je príjemná aj užitočná zábava.

Prečo začať maľovať?

Maľovanie podľa čísiel dospelých motivuje vrátiť sa k inej práci rukami, než len k ťukaniu do klávesnice. Podporuje to motoriku, ktorá nie je dôležitá nielen u detí. S vekom ochabuje a podobne, ako ju musíme podporovať a rozvíjať u detí, musíme ju udržovať aj u dospelých. Po rôznych vážnych úrazoch či príhodách, napríklad po mozgovej príhode, je veľmi dôležité opäť naučiť komunikovať navzájom ruku a oko. K tomu nám pomôže práve maľovanie podľa čísiel. Sú to také pokročilé maľovanky, ktoré však nebudete maľovať obyčajnými pastelkami či fixkami, ale užijete si ich so štetcom v ruke. Ten je na rozpohybovanie končatín omnoho lepší. Vďaka maľovaniu podľa čísiel však dokážeme odbúrať aj stres. Ten sa stal civilizačným problémom. Maľovanie nám pomáha so sústredením sa na iné veci. Zabudneme na starosti a ukľudníme sa. Je výbornou činnosťou napríklad pred spaním. Na rozdiel od sedenia pri televízii, počítači či u displeju mobilného telefónu, ktoré vyžarujú pre spánkom negatívne modré svetlo, nás maľovanie podľa čísiel príjemne ukľudní a pripraví na zaspanie. Ale postaviť sa so štetcom k plátnu nám do hlavy naženie aj nové myšlienky. Nebojte sa, nie tie negatívne. Často sa odreagujeme tak, že dostávame tie najlepšie nápady. Takže koleso už síce nevymyslíte, to už bolo vynájdené, ale trebárs vás konečne napadne riešenie zložitého problému, ktoré hľadáte už dni, týždne, mesiace či dokonca roky.

Nemusíte sa púšťať iba do maľovania vlastnej fotografie prenesenej na plátno

Ako začať maľovať? Maľovanie podľa čísiel, to je predovšetkým obrovská zásoba predpripravených obrazov na rôzne témy, a dokonca v rôznych zložitostiach. Zuty je lídrom v tejto oblasti. Nielenže ponúka najkvalitnejšie maliarske plátna, na ktoré obrazy maľujete, máte však na výber stovky rôznych obrazov, do ich maľovania sa môžete pustiť. Vyskúšajte maľovať ako slávni maliari a namaľujte si napríklad slávne slnečnice Vincenta van Gogha. Alebo jeho slávny obraz Hviezdna noc. Láka vás viac dielo iných maliarov? V ponuke nechýba Gustav Klimt, Claude Monet, Pablo Picaso, Alphons Mucha, Leonardo da Vinci, El Greco, Raffaello Santi, Jan Vermeer, Édouard Manet, Edvard Munch, Paul Gaugin, Sandro Botticelli, Edgar Degas, Albrecht Dürer, Amedeo Modigliani, Paul Cézanne, Michelangelo Buonarroti a mnohí ďalší maliari. A nielen tí starí, ale aj moderní. Vyberať si obrazy môžete podľa obľúbených tém. Podľa filmov a seriálov, k dispozícii sú zvieratá, rastliny, krajinky, motívy hudby a tanca, jedla a pitia, zverokruhu, rôzne romantické či náboženské výjavy, tiež abstraktné obrazy, pop-art, mandaly či fantasy. Nechýbajú ani detské obrazy obvykle v nižšej zložitosti. Maľovanie podľa čísiel je totiž vhodné aj pre deti. Zvládnu ho dokonca už predškoláci. Nie je to nič iné než maľovanka. Naviac chybičky sa bez problémov opravia. Akrylové farby je totiž možné po zaschnutí jednoducho premaľovať. Pri výbere obrazu k maľovaniu si máte možnosť vybrať náročnosť z piatich kategórií. Jednoduchšie majú väčšie plochy na maľovanie, je ich menej a používa sa aj menej odtieňov farieb. Volíte si tiež veľkosť obrazu, teda rozmer plátna: 50×40 cm alebo 100×80 cm. Orientácia plátna môže byť na výšku alebo na šírku.

Umelcom už od zajtra

Poďte začať maľovať! Alebo konečne vyriešte, aký darček venovať. Obraz maľovanie podľa čísiel môže byť u vás doma už do 24 hodín. Začnite svoju umeleckú kariéru už zajtra. Vyberte si trebárs z najpredávanejších obrazov. Je to dobrý spôsob, ako začať maľovať, ak váhame s výberom motívu.

Publikované: 12. 09. 2022

Kategória: Tipy

Autor: Jarmila Zábranská