Šanca na vyliečenie rakoviny prostaty je takmer 100% - ak je odhalená včas

Karcinóm prostaty patrí u mužov medzi najčastejšie nádorové ochorenia. Podľa odhadov žije v súčasnosti so zhubným nádorom prostaty 60 až 100 000 Čechov.

Veľa z nich o ňom však vôbec nevie. Nádor prostaty nebolí a ani sa nijako neprejavuje. Preto je zásadné chodiť na pravidelné preventívne vyšetrenia k praktickému lekárovi alebo urológovi, ktorí môžu chorobu včas odhaliť, a to vyšetrením krvi na zistenie hladiny PSA (prostatického špecifického antigénu).

V počiatočných štádiách rakoviny prostaty máte takmer stopercentnú šancu na úplné vyliečenie

Pozitívne je, že v počiatočnej fáze je karcinóm veľmi dobre liečiteľný. Lenže aby sa naň prišlo, je potrebné navštevovať lekára. Alarmujúce je, že za praktickým lekárom, ktorý by pacientovi urobil krvné testy, v Česku a na Slovensku pravidelne dochádza len každý druhý muž starší ako 55 rokov. Z vyšetrenia, ktoré môže zahŕňať aj vyšetrenie konečníka, má mnoho mužov zbytočné obavy. Pokiaľ je prostata v poriadku, je tento úkon takmer bezbolestný.

Karcinóm prostaty nebolí a v počiatočných štádiách sa nijako neprejavuje. Spozornieť by ste však mali, ak sa objavia problémy pri močení, problémy s erekciou a ejakuláciou, alebo ak objavíte v moči či v spermiách krv. Aj keď sa u vás tieto problémy objavia, nemusí ísť o rakovinu prostaty, ale je potrebné zistiť dôvody týchto problémov.

Vďaka rozvoju vyšetrenia lekári dokážu odhaliť aj nádory, ktoré by predtým zostali nepovšimnuté. V Česku si túto diagnózu každý rok vypočuje takmer 8 000 nových pacientov. Ak patríte medzi nich, zachovajte chladnú hlavu a začnite si zháňať čo najviac informácií o možnostiach liečby.

Kto je ohrozený

Hoci zatiaľ nie je preukázané, čo vedie k rozvoju rakoviny prostaty, lekári pozorujú, že najohrozenejší sú muži starší ako 50 rokov, ktorí by mali absolvovať urologické vyšetrenie najmenej raz za dva roky, šesťdesiatnici by si mali nechať vyšetriť prostatu každý rok. Navštíviť lekára by ste mali každý rok aj v prípade, keď je karcinóm prostaty diagnostikovaný niektorému z mužov vo vašej rodine.

Šetrná liečba protónom

Protónové centrum v Prahe ponúka liečbu rakoviny prostaty protónovým žiarením, ktoré dokáže cieliť presne do miest, ktoré je potrebné ožiariť, a preto je šetrné k okolitým zdravým tkanivám.

Do Protonového centra mieri každoročne mnoho pacientov s rôznymi diagnózami. Okrem poisťovňami hradenej protónovej liečby ponúka Protónové centrum vybrané diagnostické vyšetrenia a ďalšie zdravotné služby hradené zo zdravotného poistenia.

Objednať sa na bezplatné vstupné vyšetrenie do Protonového centra môže každý pacient z celej SR. Nie je potrebné odporúčanie od lekára, iba výsledok PSA a biopsia. Svoj stav a liečbu budete následne v Protónovom centre konzultovať s lekárom, ktorý starostlivo preštuduje vaše zdravotné dokumenty a posúdi, či je pre vás protónová liečba vhodná.

Každému pacientovi je hneď po prvom kontakte pridelený osobný koordinátor. Ten plánuje schôdzky s lekárom, termíny vyšetrenia aj liečby. Na osobného koordinátora sa môže pacient obrátiť kedykoľvek s akýmkoľvek dotazom či ťažkosťami.

„Dokázali sme nájsť riešenie, oproti iným liečebným metódam, umožňujúce mužom po liečbe skorého štádia rakoviny prostaty, aby netrpeli impotenciou, inkontinenciou a aby zostali zdraví. Reprezentujú nás inovácie, výsledky, skúsenosti a ľudský prístup. Našim pacientom chceme poskytovať dokonalý servis na svetovej úrovni,“ hovorí Jiří Kubeš, vedúci lekár na liečbu karcinómu prostaty. Pri nízko rizikových karcinómoch prostaty liečba trvá iba päť pracovných dní, kedy sa na ožarovanie chodí každý druhý deň. V prípade pokročilejších štádií liečba trvá 21 dní.

Protónové centrum úspešne lieči rakovinu už desať rokov

Protónové centrum v Prahe patrí vo svojom obore k svetovej špičke. Jeho presklenú a jednoducho riešenú budovu míňa pri ceste po magistrále mnoho z nás – pôsobí vlastne celkom nenápadne. Už celú dekádu ale zásadným spôsobom prispieva k liečbe nádorových ochorení. Využíva na to jednu z najperspektívnejších metód 21. storočia – protónovú terapiu. A z dlhého zoznamu úspechov stojí za zmienku prinajmenšom jeden kľúčový údaj. Liečbou, ktorá je bezpečná a overená, tu prešlo už viac ako 9 000 onkologických pacientov.

Najväčšie úspechy sa Protonovému centru darí dosahovať v liečbe karcinómu prostaty v tzv. krátkom režime. Práve v liečbe rakoviny prostaty má v celosvetovom porovnaní najlepšie výsledky na najväčšom súbore pacientov. Od roku 2012, kedy bolo centrum otvorené, sa v ňom liečilo vyše 3 000 pacientov s touto diagnózou. Protónová liečba má vysokú účinnosť – dokáže úspešne vyliečiť až 97 % pacientov s karcinómom prostaty nízkeho rizika a viac ako 90 % pacientov so stredne rizikovými nádormi prostaty.

„Keď sme pred desiatimi rokmi začínali, bolo podobných centier na svete tridsať a všetky ožarovali v móde pasívneho rozptylu. To bola tá základná modalita, ktorá umožňovala liečiť pomerne malé a symetrické nádory,“ hovorí riaditeľ zdravotného úseku doc. MUDr. Jiří Kubeš. Ceruzkové skenovanie podľa jeho slov otvorilo obrovský priestor na liečbu veľkých, zložito tvarovaných alebo horšie dostupných nádorov. „Všeobecne sa protónová rádioterapia presunula z určitej čerešničky na torte do polohy štandardného postupu, ktorý je v mnohých situáciách veľmi prospešný. Množstvo ľudí, ktorým dnes dokážeme zmysluplne pomôcť, sa z môjho pohľadu zdesaťnásobilo.“

Úspešnosť a prínos protónovej terapie potvrdzuje okrem počtu spokojných pacientov aj skutočnosť, že je hradená všetkými českými zdravotnými poisťovňami. Avšak pre pomoc sem prichádzajú aj pacienti zo zahraničia (pacient môže požiadať svoju ZP na Slovensku o udelenie súhlasu na liečbu v cudzine cez formulár S2). Protónové centrum v Prahe má totiž skvelé renomé po celom svete a s liečbou niektorých vybraných diagnóz má vôbec najväčšie skúsenosti.

„Asi nebudem ďaleko do pravdy, keď poviem, že máme najviac pacientov na svete liečených touto technikou,“ upozorňuje docent Kubeš a dodáva: „A keď máte niečoho najviac na svete, tak s tým máte najväčšiu skúsenosť. Tu u nás kombinujeme technológiu, ktorú máme k dispozícii, so znalosťami, ktoré sme za tých desať rokov získali, a personálom, ktorý je kvalitný po všetkých stránkach. A to od fyzikov cez lekárov až po rádiologických asistentov a ďalších. Čo je podľa mňa tiež dôležité, je to, že prístup celej našej kliniky k pacientom je mimoriadne ústretový.“

Publikované: 31. 01. 2024

Kategória: Zdravie

Autor: Petra Horská