Syntetické materiály v domácnosti majú svoje výhody

Čo sa týka bývania a domácnosti, určite ste už aj vy stáli pred rozhodnutím, či si zvoliť prírodné alebo syntetické materiály. Pri doplnkoch toto rozhodnutie nie je až také dôležité, ale pokiaľ ide o plastové vchodové dvere, okná či podlahy, treba si výber dobre premyslieť.

Plastové vchodové dvere alebo radšej drevo?

Dvere a okná sú dôležitá súčasť obvodových konštrukcií, a preto potrebé dôkladne riešiť aj otázku materiálu. Najčastejšie sa rozhoduje medzi drevom a plastom. Pevné plastové vchodové dvere patria k moderným prvkom, drevo si iste radi vyberú tí, ktorí inklinujú k tradičným materiálom. Keďže sú dostupné v rôznych dekoróch, v zodpovedajúcom prevedení sa však hodia ku každému štýlu. Plastové vchodové dvere sa tak dizajnom dajú prispôsobiť fasáde, v prípade interiérových dverí štýlu a farbám jednotlivých miestností. Výhodou plastových dverí a okien aj cena, ktorá je priaznivejšia ako pri masívnom dreve. Pokiaľ ide o izolačné vlastnosti profilov, drevo a plast sú na tom veľmi podobne, mechanickú pevnosť má vyššiu plast. Zrejme najväčšou výhodou plastu je údržba, ktorá je iba minimálna. Drevo je v tomto smere náročnejšie.

Moderný vinyl

Po modernejších materiáloch často siahame aj v prípade podlahy. Laminátové a vinylové podlahy sa svojím dizajnom vďaka technológiám pri výrobe približujú k prírodným materiálom. Moderné vinylové podlahy majú viaceré výhody, ako sú odolnosť voči vode, vlhkosti aj agresívnym látkam. Ak by prišlo k drobnému poškodeniu alebo škrabancu, dajú sa za pomoci špeciálnych prípravkov retušovať. Veľkou komplikáciou nie je ani výraznejšie poškodenie, pretože je tu možnosť vymeniť poškodenú lamelu. Opravy a údržba sú preto jednoduchšie ako pri drevenej podlahe. Vinyl je nenáročný na údržbu, podlahu stačí vysávať, prípadne ju umyť prostriedkom na PVC podlahy. V kombinácii s jeho odolnosťou je to dobrý materiál nielen do domácnosti, ale aj do komerčných objektov. Podlaha je použiteľná aj pri podlahovom vykurovaní.

Publikované: 24. 04. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská