Tipy ako vyberať závesy a záclony

Záclony a závesy nepatria k druhu tovaru, ktorý by sa v našich nákupných košíkoch ocital každý deň. Aj preto nie je vždy ľahké poradiť si s výberom týchto doplnkov. Pripravili sme pre vás malého poradcu, ktorého môžete využiť pri najbližšom nákupe závesov a záclon.

Záclona vs. záves

Na úvod trošku „pojmológie“. Na výrobu záclony sa obvykle využívajú jemné a padavé materiály. Úlohou záclony je brániť jasnému výhľadu zvonku dovnútra, no celkové zatemnenie je skôr vecou závesov. Aj preto nájdete záclony v rôznych dĺžkach – do polovice okna či dlhé záclony. Záclonami okno skôr zdobíte a vytvárate romantickú, možno až zjemňujúcu atmosféru v izbe. V prípade závesov ide taktiež o materiál, z ktorého sú zhotovené, no treba naň nazerať trochu inak ako v prípade záclon. U závesov totiž rozhoduje priepustnosť svetla. Môžete si vybrať zatemňovacie závesy, ktoré zadržia 100 % svetla zvonku a plnia dokonca tepelnoizolačnú funkciu. Ďalšou z možností je siahnuť po závesoch so 75% účinnosťou.

Výber materiálov vs. charakter miestnosti

Na materiál závesov a záclon sa dá nazerať optikou praktickosti, nemenej dôležitá je však aj estetická stránka veci. Ak chcete docieliť luxusnejší vzhľad (najmä pre závesy), vyberajte si z materiálov ako brokát alebo hodváb. Je ale pravdou, že tieto materiály nepasujú do každej miestnosti. Napríklad v prípade závesov a záclon do detskej izby je dobré voliť syntetiku či bavlnu, pre doplnky do kuchyne vyberajte zase materiál, ktorý sa dá ľahko ošetrovať a nevadí mu častejšie pranie.

Výber vzorov a farieb

V prípade výberu vzorov a farieb sa dajú použiť pravidlá, platné v zásade pre akýkoľvek prvok v interiéri. Svetlá farba sa hodí na rozjasnenie miestnosti, tmavá skôr do svetlom prekypujúcich izieb. Malé vzory interiéru opticky dodajú hĺbku, veľké naopak. Zvislé vzory miestnosť opticky predĺžia, zatiaľ čo vodorovné ju vizuálne rozšíria.

Publikované: 30. 12. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská