Vražedné choroby Zika a Ebola

Žijeme v dobe, keď sa cestovanie stáva veľkým koníčkom. Okrem zábavy je to ale aj možné riziko. Sú oblasti, kde hrozí choroby, ktoré sú u nás neznáme. Medzi najznámejšie z posledných rokov rozhodne patria choroby zika a ebola. Pozrite sa bližšie na ich detailný popis. Vrátane miest, kde môže hroziť nákaza.

Zika

Jedná sa o jeden z najzákernejších vírusov poslednej doby. Oficiálny názov je Zika Virus a chytiť ho možno pomerne ľahko. Stačí bodnutie od nakazeného tropického komára. Prvé informácie o veľkom riziku prišli z Brazílie, ale postupne sa objavovali aj ďalšie krajiny, kde sa problémy objavovali v tisícoch. Vzhľadom k rozvoju turistického ruchu netrvalo dlho a Zika Vírus sa dostal aj do Európy, kde bolo hlásených množstvo. Jeho unikátom je to, že vyzerá ako obyčajná chrípka. A dokonca sa aj rovnako lieči. Pri dodržaní hlavných postupov môže byť neškodný. Teda u mužov, alebo u žien, ktoré nie sú tehotné. Veľkým rizikom je však práve u žien tehotných, pretože spôsobí, že sa im narodí potomok sa nevyvinutou hlavou. Aj preto je jeho nebezpečnosť vnímaná tak výrazne.

Ebola

Epidémia eboly je spojená s rokom 2013, kedy naplno prepukla a trvala až do roku 2014. Postupne bolo riziko znižované, čo však neznamená, že by došlo k eliminácii tohto vírusového ochorenia. Hlavnou oblasťou nákazy bol západ Afriky, kde sa nakazilo na desaťtisíce ľudí. A viac než 10 000 ich tiež zomrelo. Teraz sa síce ešte objavujú výnimočné prípady, ale epidémie ako taká už bola potlačená - s výnimkou Nigéria. Ebola je vírusom, ktorý dnes patrí medzi jednu z veľmi nebezpečných nákaz. Je známa aj pod pojmom krvácavá horúčka, čo celkom dobre charakterizuje priebeh a pochopiteľne aj konkrétne riziká tejto veľmi zákernej choroby, ktorá sa tiež z dôvodu veľkého turistického ruchu začala šíriť aj inam, mimo spomínaný kontinent, kde epidémia prepukla.

Publikované: 23. 12. 2017

Kategória: Cestovanie

Autor: Jarmila Zábranská