Ako sa dá zastaviť priberanie u seniorov

Ľudia väčšinou začnú priberať v strednom veku, čo je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy, ktorá spôsobuje ukladanie tuku hlavne v oblasti brucha. Ďalšími faktormi môže byť spomalený metabolizmus, ale aj nedostatok pohybu. Ale to nie je všetko. Možno sme sa totiž z evolučného hľadiska doslova vyvinuli tak, aby sme s vekom priberali.

Priberanie a evolúcia

V dávnej histórií ľudstva mali mladí ľudia väčšiu šancu prežiť a rozmnožovať sa, keď mali dostatok svalovej hmoty. Ale s pribúdajúcim vekom sa naopak viac oplatilo, keď mal človek tukové zásoby, ktoré ho mohli živiť v neprajnej dobe. Je teda možné, že táto informácia je uložená v genetickom kóde človeka. V dnešných pomeroch už ale väčšinou seniori nemajú problém s prístupom k dostatku stravy. Ak si nepíšu stravovací denník, pravdepodobne ani nemajú predstavu, koľko vlastne jedia. Stačí zájsť do obchodu a zadovážiť si všetko potrebné. A tým pádom sa odomyká poriadne priberanie. Ostáva otázne či je táto teória pravdivá. No je isté, že takmer všetci dospelí so zvyšujúcim sa vekom strácajú svalovú hmotu. Pretože svaly vyžadujú viac prísunu krvi a kyslíka než tuk, aby sa udržali, potrebujú viac energie a teda aj kalórií. Čím viac svalovej hmoty, tým rýchlejší metabolizmus. Podľa istej štúdie stráca človek po päťdesiatke približne 1 – 2% svalovej hmoty ročne. To znamená, že metabolizmus sa spomaľuje a aj keď sa vám zdá, že jete rovnako ako za mlada, vaše telo začne ukladať nadbytočné kalórie. Priberanie vo vyššom veku je spôsobené aj nedostatkom pohybu. Bohužiaľ, väčšina strávi v kancelárii približne osem hodín denne a teda pohyb je minimálny. Po príchode z práce máte pochopiteľne málo energie na to, aby ste vykonávali nejaké cvičenie a tak zvolíte radšej sledovanie televízie alebo nejakú inú odpočinkovú činnosť. Bohužiaľ, aj toto je dôsledok spomaleného metabolizmu.

Stres je nepriateľom priberania

Ďalším faktorom je stres, ktorého nadbytok môže podporovať priberanie. Tuk zo stresu sa väčšinou ukladá v oblasti pásu a nie len že to po estetickej stránke nie je veľmi príťažlivé, tuk na bruchu sa spája s rizikom vzniku chronických ochorení.

Dá sa s tým niečo robiť?

Určite áno, len musíte chcieť. Tiež si neklaďte príliš nerealistické ciele. Vašim cieľom by malo byť cítiť sa dobre a byť zdraví. Musíte si predovšetkým uvedomiť, že si budete musieť vytvoriť nové návyky a to hlavne čo sa týka pohybu a cvičenia. Môžete skúsiť aj posilňovanie, ktoré vám pomôže zachovať si svaly. Predtým ako začnete, poraďte sa s lekárom. Hlavne v prípade, že beriete lieky alebo ste v minulosti utrpeli zranenie.

1. Na strave záleží

Zaraďte do svojho jedálnička viac proteínu a dobrých tukov, akými sú napríklad esenciálne mastné kyseliny a mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré môžu pomôcť pri hormonálnj nerovnováhe. Zdroje takýchto tukov sú: ryby (tuniak, losos), ľanové semená a orechy. Pre zlepšenie vašich stravovacích návykov je odporúčané viesť si stravovací denník.

2. Vyskúšajte kardio

Vyberte si nejakú aktivitu, ktorú máte radi. Či už je to tanec, behanie alebo chôdza. Vykonávajte túto činnosť dva-tri razy týždenne a postupom času pridávajte na intenzite. Spočiatku bude stačiť ak sa cvičeniu budete venovať 15 minút.

3. Silový tréning

Posilňovanie je jedno z najdôležitejších krokov pri snahe o zvýšenie metabolizmu. Nemusíte kvôli tomu chodiť do posilňovne. Na internete nájdete videá a inštrukcie, ktorá vám poradia ako postupovať. A vedzte, že nemusíte dvíhať len činky. Posilňovať sa dá aj s váhou vlastného tela či s inými cvičebnými pomôckami.

Publikované: 22. 08. 2021

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská