Pozor na zradné kŕčové žily
Křečové žily, odborne varixy, sú chronickým žilovým ochorením. Ide o rozšírené žily, v neskoršom štádiu vystupujúce nad povrch tela. Postihujú ako mužov, tak aj ženy, ale tie o niečo viac. Najčastejšie sa objavujú na dolných končatinách, avšak pokojne ich môžete nájsť aj inde po tele. Najbežnejšou príčinou je menejcennosť žilovej steny.
Pri ich vzniku hrá veľkú úlohu dedičnosť. K ďalším rizikovým faktorom sa radí hormonálna liečba, dlhé státie, nadváha, tehotenstvo a málo pohybu. Viac ohrození sú tiež fajčiari. Medzi prvotné príznaky varixov patrí pocit ťažkých nôh, opuchy, mravčenie a kŕče v lýtkach. Najmä ženy najviac trápia estetická stránka choroby, kŕčové žily však môžu viesť aj k váženějším komplikáciám, napr. K bércovému vredu. Ak ste teda varixy na svojom tele zaznamenali, je treba túto situáciu vyriešiť.
Liečenie kŕčových žíl prebieha buď konzervatívny, alebo radikálne metódou. V začiatku choroby lekári väčšinou volia konzervatívny postup. Ten obsahuje iba podporné prostriedky na zmiernenie bolesti a oddiali rozvoj choroby. Zahŕňa predovšetkým lieky, masti a nosenie kompresívnych pančúch. Tiež je možné uchýliť sa k rôznym špeciálnym cvikom, ktoré zároveň pomáhajú lepšiemu spätnému toku krvi v žilách.
Na odstránenie kŕčových žíl je potreba radikálnej metódy, tou je chirurgický zákrok. Operácia sa vykonáva pri miestnom znecitlivení, veľkosť rezu býva 3 - 5 mm, teda aj po kozmetickej stránke je efektívnym riešením. Existuje ešte menej invazívna metóda, ako tá chirurgická. A to, odstránenie varixov laserom. Medzi jej výhody patrí vysoká účinnosť a šetrnosť po zdravotnej i estetickej stránke. Navyše nie je potreba dlhodobej pracovnej neschopnosti, však toto riešenie nie je hradené zdravotnou poisťovňou.
Ak máte genetické predpoklady k tvorbe kŕčových žíl, je ťažké ich vzniku predchádzať. Jedinou prevenciou môže byť dostatok pohybu, prípadne užívanie doplnkov stravy a vitamínov na tieto účely vhodným.
Publikováno: 19. 08. 2018
Kategorie: Zdravie