Ako sa efektívne zbaviť roztočov v domácnosti
Roztoče nájdeme v každej domácnosti, bohužiaľ však nie sú viditeľné voľným okom, preto je boj s nimi pomerne náročný. Najviac sa im páči v spálni, kde žijú väčšinou v matracoch, vankúšoch a lôžkovinách. Udáva sa, že zhruba 5–10 % váhy lôžkovín tvoria roztoče! Bežným upratovaním ich nevyženiete, preto je potrebné vyskúšať iné metódy, ktorými je z domova vysťahujete, a to obzvlášť vtedy, ak máte doma alergikov.
Ako spoznáte alergiu na roztoče?
Alergiu na roztoče netreba podceniť, môže totiž prerásť až v alergické astma. Prejavuje sa napríklad opuchmi očí, slzením, zápalmi spojiviek, dýchavičnosťou alebo bolesťami hlavy. Rozpoznanie samotnej alergie býva zložitejšie, často je zamieňaná so zápalom nosohltanu alebo bežnou chrípkou. Je preto vhodné navštíviť lekára, ktorý určí diagnózu. Uľaviť môžu nielen bežne dostupné lieky, ale taktiež dostatočné vetranie bytu či dôkladné upratovanie, pretože roztočové alergény sú prítomné po celej domácnosti.
V boji proti roztočom pomôže suchý ľad
Dokonca ani to najdokonalejšie čistenie nezvládne odstrániť všetky roztoče a ďalšie alergény. Najviac roztočov nájdeme v matracoch, majú radi teplo a vlhko, preto sú pre nich ideálnym prostredím. Najefektívnejším riešením je pri ich odstraňovaní suchý ľad. Ide o jednoduché a hygienické riešenie. Pri čistení matracov, ktoré sa odporúča podniknúť 3-5 do roka, na nich stačí suchý ľad nasypať a nechať pôsobiť. Čistenie prebieha v suchu, a to doslova. Na rozdiel od klasického ľadu ten suchý totiž vysublimuje „Dôležité pri použití suchého ľadu je myslieť na to, že sa behom čistenia odparuje oxid uhličitý, preto sa behom dezinfekcie nezdržujte v miestnosti a nechajte otvorené okná,“ vysvetľuje Iordanis Paraskevopulos odborník zo spoločnosti SIAD, ktorá sa zaoberá produkciou suchého ľadu. Pri ošetrovaní lôžkovín ich vložte do igelitovej tašky či vreca a zasypte dvomi až tromi odmerkami suchého ľadu. „Mali by ste samozrejme nechať menšie odvetrávanie, aby mal oxid uhličitý odkiaľ unikať,“ dodáva Iordanis Paraskevopulos.
Posteľnú bielizeň perte na 60 °C
Matracom, prikrývkam a vankúšom môžu okrem suchého ľadu pomôcť taktiež proti roztočové bariérové povlaky. Tie uzavrú roztočové alergény a zabránia ich priamemu preniknutiu k človeku. Lôžkoviny ako posteľnú bielizeň či prehozy na posteľ perte každý týždeň pri teplote 60 °C. Nižšia teplota vám nezaistí likvidáciu roztočov, pretože alergén, ktorý roztoče produkujú, síce dočasne zničí, ale samotný roztoč v nižšej teplote prežije. Dôležitá je taktiež pravidelná výmena matracov, ideálne každých 8–10 rokov, u vankúšov a perín sa odporúča výmena každý rok.
Nezabúdajte na pravidelné upratovanie
A jedno zlaté pravidlo na koniec, pravidelnosť ruže prináša, preto neopomínajte pravidelné upratovanie domácnosti. Pri utieraní prachu by ste mali použiť dve handričky, najskôr vlhký a potom suchý, jedine tak zabránite rozptýleniu prachu s alergénom do vzduchu. Perte aj textilné a plyšové hračky rovnako ako lôžkoviny, na 60 °C. Ak to pokyny výrobcu neumožňujú, môžete použiť vyššie spomínaný suchý ľad. Alergikom neprospieva ani príliš veľa vecí v domácnosti, na ktorých sa drží prach, preto skúste veci pretriediť. Nezabúdajte ani pravidelne vetrať a neprekurujte miestnosti. V boji vám môžu pomôcť aj čističky vzduchu s certifikáciou pre alergikov ECARF s veľmi jemným filtrom, ktorý je schopný roztoče zachytiť. Zároveň dokáže reagovať aj na zmeny vzduchu a zvýšiť výkon, ak je vo vzduchu viacero alergénov.
Publikované: 15. 10. 2021
Kategória: Bývanie