Exotika - halucinogény šťava z ropúch

Ropuchy sú pre mnohých celkom odpudivá zvieratá, a to hlavne svojím vzhľadom. Okrem toho, že sa jedná o obojživelníka, ktorý môže žiť na vzduchu i vo vode, je s týmto tvorom spojený ešte jeden unikát. Je to halucinogénne šťava z ropúch. O čo sa jedná a ako sa dá konkrétne šťava získať? A aké má účinky?

Sú hneď tri druhy ropúch

Že halucinogénne šťava z ropúch skutočne existuje, to je aj vedecky potvrdené. Nejde teda o žiadnu fámu, rovnako ako nejde ani o nikým priživovaná mestskú legendu. Dokonca došlo k skúmaniu, aby sa zistilo, aké ropuchy danej halucinogénne látky produkujú. V najväčšom zastúpenie je to známa ropucha obyčajná, ale zabúdať nemožno tiež na ropuchu zelenú, ale aj ropuchu Coloradskej. Tieto tri sú jasnými nositeľmi unikátne látky.

Využitie už v minulosti

Prípady, kedy boli halucinogénne šťava z ropúch využívaná, sú známe už z minulosti. Napríklad v Spojených štátoch sa podomácky vyrábali cigarety, ktoré obsahovali drvenú kožu z ropuchy. V rôznych pralesoch zase bolo súčasťou miestnej medicíny sušenie žabieho sekrétu, ktorý sa jedol. Nejde teda o žiadnu novinku posledných rokov.

Unikátny hlienovitý sekrét

Už zo samotného popisu nie je príliš príjemné hovoriť o tom, čo ropucha ponúkne. Jej telo totiž tvorí hlienovitý sekrét, ktorý nie je príjemný ani na dotyk, ani na pohľad, alebo snáď na chuť. Obsahuje ale látku, ktorou je bufotenin. A ten v ľudskom organizme spôsobuje halucinogénne stavy.

Stačí olízať ropuchu

Ako danú látku do tela dostať? Nie je to nič zložité. Ak je zaistený prísun k ropuche, nie je nutné riešiť čokoľvek zložitého. Ako pre človeka, tak vo výsledku aj pre samotnú žabu je najpohodlnejšia, ak dôjde k jej olízania. Tá následne môže byť pustená na slobodu, zatiaľ čo konkrétny človek sa dostáva do úplne inej sféry. Pozor však na riziká spojené s nemožnosťou odhadnúť prijímanou dávku.

Publikované: 16. 12. 2017

Kategória: Cestovanie

Autor: Jarmila Zábranská