Vyberáte nové dvere? Myslite aj na také detaily, ako sú sieťky proti hmyzu

Kto stavia, prípadne rekonštruuje, musí sa zamyslieť nad voľbou dverí. A to nielen tých vchodových, ale často aj terasových a balkónových. Nerozhodujeme sa však len pokiaľ ide o materiál, ale aj o kvalitu a úžitkové vlastnosti dverí. Obvykle hľadáme ideálny pomer cena/výkon.

Ako vybrať vchodové dvere?

Výber podľa materiálu je jasný: plast, drevo, hliník alebo drevohliník. Keďže obvykle kombinujeme vchodové dvere s garážovými, ale aj s oknami do jedného designu, je dnes najčastejšou voľbou plast. Plastové vchodové dvere sú výborným a ekonomickým riešením, veľmi estetickým, bezúdržbovým a perfektne ladiacim so súčasnou architektúru. Aj keď nechcete klasický biely vzhľad dverí, nie je to problém. Môžete si vybrať zo širokej škály dekorov imitujúcich drevo, hliník, dokonca aj ďalšie typy povrchov. Alebo si vybrať len inú farbu. Výhodou plastových okien je perfektná izolácia, tvarová stálosť bez deformácií a životnosť aj niekoľko desaťročí. Naviac úplne bez údržby v podobe obnovy povrchovej úpravy. Chceli by ste ale bezpečnostné vchodové dvere? Ani toto nie je problém. Klasiku v druhej bezpečnostnej triede je možné dodať aj v bezpečnostnej triede 3 a 4. TIP: Kvalitné vchodové plastové dvere za ekonomické ceny dodáva CEDERA.

Keď potrebujete balkónové či terasové dvere

Odborníci vás rýchlo vyvedú z omylu, že balkónové a terasové dvere sú rovnaké. Balkónové dvere sa vyrábajú v podstate z rovnakých profilov ako okná a majú aj podobnú funkciu. Vrátane možnosti mikroventilácie. Počítajte s tým, že prechod cez ne nie je bezbariérovým a otvorené krídlo balkónových dverí vám uberie miesto. V mnohých prípadoch sú však riešením dostatočným. Len nesmieme zabudnúť, že k štandardnej výbave balkónových dverí by mala patriť sieťka proti hmyzu na dvere. S tými to nie je tak jednoduché ako so sieťkami na okná. Sieťka nesmie znemožňovať používanie dverí. Ide teda vlastne o prídavné dvere na pántoch so sieťkou s možnosťou otvárania až o 90°. Iným riešením sú posuvné terasové dvere. Hodia sa na terasy i do zimných záhrad. Šetria priestor a pohybujú sa po koľajnici, vďaka čomu sú bezbariérové. Majú tiež možnosť otvárania a zatvárania z obidvoch strán. V modernej architektúre sa dnes využívajú veľmi často v novostavbách aj pri rekonštrukciách.

Publikované: 22. 08. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská