Nastal čas pre umelú inteligenciu

Doba, v ktorej žijeme, ide dopredu skjutečně veľmi rýchlym tempom. S tým súvisí aj vznik pojmu, ktorým je umelá inteligencia. Ten je spájaný predovšetkým s odborom informatiky, keďže tu umelá inteligencia nielen vznikla, ale aj v tomto segmente je najviac rozširovaná a využívaná.

Umelá inteligencia a jej ciele

Ako si daný pojem čo najlepšie charakterizovať? Ideálne je držať sa oficiálnych definíciou, ktoré jasne hovoria, že umelá inteligencia je spojená s cieľom naučiť stroja modelovať ľudskú činnosť a zabezpečiť, aby došlo k podobným vzorcom správania, ako má človek. Teda k situáciám, kedy stroje môžu na základe poznatkov prichádzať nie s naučenými závery, ale so závermi, ktoré sú porovnateľné s ľudským myslením.

Počítačové hry boli prvé lastovičky

O tom, ako sa dokázala umelá inteligencia postupom času zaujímavo vyvíjať, o tom svedčí hlavne rôzne počítačové hry. Príkladom je potrebné hra Chinook, ktorá dokáže nielen hrať dámu, ale o ktorej tvorcovia hovoria, že umelá inteligencia tejto hry nedokáže prehrať. Podobné unikáty možno vidieť napríklad aj v hre šach, a to v systéme Deep Blue. Proti tejto hre sa postavil najlepší hráč Kasparov a prehral.

Umelá inteligencia je lepšie ako človek aj v iných oblastiach

Príkladom je napríklad aj segment vojenstva, kde je známa umelá inteligencia s označením ALPHA, ktorá vie viesť letecké súboje lepšie, než bežní ľudí. Rovnako tak sú známe typy umelej inteligencie, ktoré prekonajú v rôznych inteligenčných testoch bežného človeka, či zvládnu zrkadlový test sebauvedomenie.

Do bežného života

Pre príklad moderného budúceho využitia nemusíme chodiť ďaleko. Sú to napríklad autonómne vozidlá, ktoré sa stávajú veľkým trendom a ktorých cieľ je jasný - nahradiť človeka na pozíciu vodiča. Rovnako tak sa ale dá s umelou inteligenciou, teda v nižšej úrovni, stretnúť napríklad v našich mobilných telefónoch, alebo vo výpočtovej technike. Operačný systém sa jednoducho učí z dát, ktoré získal.

Publikované: 06. 01. 2018

Kategória: Lifestyle

Autor: Jarmila Zábranská