Vonkajšia voliéra pre papagáje: najčastejšie chyby, ktorých sa majitelia pri jej konštrukcii dopúšťajú

Aj keď si môžete voliéru pre svojho papagája kúpiť hotovú, patríme medzi národ domácich majstrov. A tak sa veľa chovateľov rozhodne postaviť si ju na vlastnú päsť. Nie je to nič zložité, ale treba mať na pamäti niekoľko základných faktorov. Aj menšia chybička môže spôsobiť v budúcnosti veľké problémy. V prvom rade zvoľte konštrukciu, ktorá môže byť vystavená poveternostným podmienkam. Vhodnou voľbou sú napríklad hliníkové profily, ktoré sú ľahké, nepodliehajú korózii a sú dostatočne pevné a odolné. Drevená konštrukcia priťahuje vtáčiu pozornosť. Papagáje do nej budú neustále zobať a vŕtať a tým ju znehodnocovať.

Prístup zo spodnej časti

Ak chcete chovať svoje papagáje celodenne vo vonkajšej voliére, potom by ste ju mali zaistiť aj zospodu. Ideálny je betónový základ posypaný kačírkom. Pokiaľ chcete menej radikálne riešenie, môžete spodnú časť pletiva (oká maximálne 13 x 13 mm) zakopať do zeme. Toto opatrenie je dôležité z toho dôvodu, aby do klietky neprenikli nepriatelia papagájov, ako je kuna alebo napríklad mačka.

Jednoduchá vrstva pletiva

Voliéra pre vtáky by mala obsahovať dvojité pletivo, to znamená viesť ho z vnútornej i vonkajšej strany konštrukcie. Keď sa totiž papagáj drží za pletivo nôh, ponúka ju na útok svojim nepriateľom. Nejednému chovateľovi sa stalo, že po útoku mačkou na nohu papagája bolo nutné nožičku operenca amputovať.

Príliš veľké oká pletiva

To, aké veľké oká môže mať vaše pletivo, je dané veľkosťou vašich papagájov. Tak napríklad pre andulky voľte oká s veľkosťou maximálne 13 x 13 mm, u veľkých papagájov potom môžu mať oká pokojne aj 25 x 25 mm. Väčšie už rozhodne nie, pretože to opäť môže hroziť útokom vtáčích nepriateľov. Pri voľbe pletiva sa ale zamerajte aj na hrúbku drôtov. Papagáje sa do nich totiž radi „zahrýzajú“ a mohli by ich poškodiť. Veľkí papagáje môžu vyžadovať hrúbku drôtov minimálne 2 mm.

Publikované: 30. 09. 2022

Kategória: Lifestyle

Autor: Jarmila Zábranská