Obývacie steny neprišli o svoju popularitu. Len sú dnes iné

Ešte pred pár rokmi bola obývacia stena základnou výbavou každej obývačky. Lenže potom prišla doba, kedy sme sa ich masívne zbavovali. Každý chcel mať vzdušný minimalisticky byt, veľký televízor na stene a žiadne miesto, kam by nás lákalo dávať tzv. lapače prachu, teda dekorácie. Lenže rýchlo sme pochopili, že bez obývacej steny to nejde.

Prečo sú obývacie steny obľúbené?

Mnoho ľudí zo svojej obývačky „vyhnalo“ klasickú stenu, teda masívny odkladací priestor, aby obratom zistili, že nemajú kam dať veci, ktoré do nej do tej doby odkladali. Nie každý býva v priestorovo tak naddimenzovanom v byte či dome, aby nepotreboval využiť veľká prázdnu stenu obývačky pre úložné priestory. Napriek tomu doba naše obývacie steny skutočne zmenila. Sú vzdušnejšie, nesnažíme sa nimi vyplniť celý priestor od steny po stenu. Moderná obývacia stena môže byť ako menší celok, ale predáva sa aj ako zostava menších komponentov, ktoré vo výsledku nemusia byť všetky na jednej stene izby, ale dajú sa rozmiestniť kdekoľvek v priestore. Ako vypadajú tie, ktoré sú trendy? Televízna stena často korešponduje s určitým štýlom. Tým obľúbeným dnes je napríklad industriálny štýl, ktorý je často opticky odľahčený kovovými časťami. Moderné sú tiež bezúchytové minimalistické steny.

Aké farby obývacích stien kupujeme?

Veľmi žiadanou je tradičná biela, ale tiež drevené dekory. Tie dnes dokážu verne napodobniť drevo, sú pritom odolné, jednoducho sa prispôsobia dekoru laminátovej podlahy, ale tiež kuchynskej linke. To je veľmi dôležité, pretože obývačka je dnes často súčasťou otvoreného obytného priestoru – kuchyne, jedálne a obývacej izby. Preto nám musí stena v obývačke ladiť štýlom aj farbou s kuchynskou linkou. Kompletné obývacie steny sa z tohoto dôvodu prispôsobujú celému obytnému priestoru. Vypadajú ako jeho integrovaná súčasť. Iným riešením môže byť naopak využiť výrazný kontrast medzi jednotlivými časťami obytného priestoru. To však už chce väčšiu odvahu.

Do steny stále patrí televízor

Jeden z rozhodujúcich aspektov, podľa ktorých si vyberáme obývaciu stenu, je stále to, aký televízor máme, či aký sa chystáme kúpiť. Niektoré steny slúžia ako televízny stolík, iné sú prispôsobené tomu, že sa do nich televízor zakomponuje formou zavesenia na stenu. Myslite na to pri výbere. Aj keď pravdou je, že televízor dnes vďaka šikovným mechanizmom zavesíme jednoducho aj na strop, naviac s možnosťou otáčania do rôznych strán.

Publikované: 21. 06. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská