Atopia a extrémne teploty – ako si pri nich poradiť?

Veľká zima či priveľké teplo? Akékoľvek extrémny teploty (a ich výkyvy) majú na priebeh atopickej dermatitídy vplyv. Počas zimných mesiacov napríklad klesá vlhkosť vzduchu a ten suchý je často dôvodom zhoršovania stavu atopického ekzému. V lete to však nebýva o nič lepšie – teplo rovnako stimuluje svrbivé pocity, navyše vyvoláva potenie, ktoré na pokožku môže „prilákať“ rôzne baktérie či nežiaduce látky a nečistoty. Atopia však neznamená, že si letné a zimné dni nemôžete naplno vychutnávať. Mali by ste však mať pripravený plán, aby ste sa s extrémnymi teplotami dokázali v pohode vyrovnať.

Atopia a zima

Na čo si dať pozor v období zimy a čo vám môže pomôcť?

Zvlhčovač do domácnosti

Zvážte jeho použitie. Zvlhčovač dodáva potrebnú vlhkosť späť do vzduchu, čím zmierňuje prítomnosť suchého vzduchu vo vykúrených miestnostiach. Stačí miska s čistou vodou postavená na radiátore. Je však dôležité udržovať aj takýto „home-made“ zvlhčovač čistý – to znamená každý deň meniť vodu a umývať misku. Zabráni sa tak tvorbe plesní, čo by si podráždením odniesla nielen suchá pokožka, ale aj pľúca.

Správne oblečenie

Ruky sú pre atopikov obzvlášť citlivou časťou tela. Nosenie rukavíc síce môže zabrániť strate prirodzenej vlhkosti z pokožky a ochráni ruky pred mrazom, no veľmi záleží na tom, z akého materiálu sú vyrobené. Vlna nie je vhodná, pretože dráždi a škrabe pokožku. Skúste namiesto nej kožený pár rukavíc, ideálne s priedušnou bavlnenou podšívkou.

Opaľovací krém

Nezabudnite, že aj v zime si môžete privodiť popáleniny od slnka. Najmä pri pobyte na horách preto majte po ruke a aj používajte kvalitný opaľovací krém a chráňte si citlivé miesta okolo očí, nosa a v oblasti pier.

Atopia a leto

Na čo si dať pozor počas letných mesiacov a čo vám môže pri atopii pomôcť?

Sledujte hodinky

Letné slnko najsilnejšie páli od zhruba 10 hodiny do 14-15 hodiny popoludní. Ak je to možné, nevychádzajte v tomto čase von. Pokiaľ musíte, voľte ľahké a priedušné oblečenie vo svetlých farbách. Určite sa vyhnite priliehavým kúskom a vrstveniu.

Udržujte sa v suchu

Počas horúcich letných dní sa človek potí oveľa viac, preto je vhodné brať si so sebou malý uterák či papierové vreckovky a občas sa utrieť od potu. Najmä v oblasti krku, hrudníka, lakťových jamiek či zadnej strany kolien, kde sa atopia a podráždenie pokožky vyskytuje veľmi často.

Vnútorná hydratácia

Hydratácii pokožky pomôžete aj dostatočným zavodňovaním organizmu, najmä počas ozaj horúcich dní, kedy sa tekutiny z tela strácajú rýchlejšie. Priemerný dospelý človek by mal vypiť aspoň 2 litre tekutín denne, aj v závislosti na záťaži organizmu. Základom je voda, ktorú dopĺňajte o sezónnu zeleninu, ovocie či polievky. Tekutiny prijímajte v pravidelných intervaloch počas celého dňa. Pamätajte, že na pocity smädu čakať netreba.

Publikované: 31. 01. 2019

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská