Pre krásu aj zdravie potrebujeme železo

Ľudské telo obsahuje približne 4 g železa. Je to množstvo odpovedajúce zhruba hmotnosti jedného klinca, avšak ak nám chýba, má s tým naše telo problém. Častejšie nedostatkom železa trpia ženy, čo býva spôsobené predovšetkým stratou krvi pri silnejšej menštruácii. Železo je dôležitým prvkom pre tvorbu hemoglobínu. Práve ten po tele roznáša kyslík. Nedostatok železa vedie k anémii, teda k zníženej koncentrácii hemoglobínu v krvi. Lieči sa zvýšeným prísunom železa, ale tiež vitamínu B12 a kyseliny listovej.

Keď nám chýba železo

Pri nedostatku železa nedochádza k dostatočnému okysličovaniu našich tkanív a preto sme slabými, unavenými, cítime vyčerpanosť a nie sme schopní sa sústrediť. To spôsobuje anémia, ktorej príčinou je nedostatok železa. Zdá sa vám, že nemáte dobrú kondíciu, a to napriek tomu, že poctivo a pravidelne cvičíte? Opäť môže byť na vine chýbajúce železo. Kyslík sa nedostáva tak, kam má, kvôli čomu sa rýchlo zadýchame. Počuli ste už o syndróme nepokojných nôh? Znižuje našu schopnosť zaspať, budíme sa dokonca v noci. Trpí ním až 15 % populácie a v mnohých prípadoch je príčinou práve nedostatok železa. Trpíte úzkosťou a neopodstatneným nepokojom? Príčinou je nedostatok kyslíku, ktorý dokonca vie rozbúšiť naše srdce. Aj za bolesťou hlavy stojí často nedostatok železa. Kyslík sa nedostane do mozgu a dochádza k opuchnutiu mozgových artérií. A práve to sa prejavuje ako bolesť hlavy. Dokonca aj za vypadávaním vlasov môže stáť nedostatok železa. Ideálne je v prípade problémov s padaním vlasov skombinovať výživový doplnok so železom a Biosil pre vlasy a nechty.

Doplňte železo

Železo obsahuje predovšetkým červené mäso, ale tiež orechy, špenát, kapusta, brokolica, šošovica, čierna fazuľa či horká čokoláda. Práve červené mäso či vnútornosti sú najhodnotnejším zdrojom železa z prirodzenej stravy. Nepúšťate červené mäso do svojho jedálničku? Doplňte železo výživovým doplnkom Železo plus 60tabl. Ide o kvalitný výrobok spoločnosti Naturvita. Z Čiech na Slovensko ho dováža Happy Trade a kúpite ho v online lekárni Greenlike.sk. Produkt obsahuje železo, folát kyseliny listovej a vitamín B12.

Publikované: 14. 08. 2021 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská