LED diódy vs. Halogénové žiarovky. Čo je lepšie?

LED svetlomety sú momentálne v automobilovom priemysle na výslní. Zároveň sú k dispozícii v mnohých vozidlách nižšej aj vyššej cenovej kategórie ako súčasť štandardnej alebo voliteľnej výbavy. Používajú sa nie len v stretávacích a diaľkových svetlách, ale tiež ako smerovky či LED parkovačky.

Pýtate sa prečo zvoliť LED diódy pred klasickými halogénovými?

Pre výrobcov automobilov a spotrebiteľov sú atraktívne hneď z niekoľkých dôvodov.

Dlhšia životnosť a menšia spotreba

Halogénové svetlomety boli dlhé roky štandardom pre automobilový priemysel, pretože ich výroba bola lacná a výmena jednoduchá. V dnešnej dobe to už nie je pravidlom. LED diódy okrem toho spotrebujú menej energie a majú dlhšiu životnosť.

Pracujú efektívnejšie

Pri LED diódach prechádza elektrický prúd cez polovodič alebo diódu, čím vzniká svetlo, ktoré je jasnejšie a produkuje menej tepla. Preto je približne o 90 % efektívnejšie ako klasické žiarovky. Keďže vytvára menej tepla, LED diódy vydržia oveľa dlhšie. Tiež sa zvyčajne nevypaľujú ako žiarovky, hoci časom strácajú jas. V každom prípade vám budú slúžiť oveľa viac hodín svietenia než halogénové žiarovky.

Jasnejšie svetlo

Najväčšou výhodou, ktorú môžu takéto svetlá ponúknuť bežnému vodičovi, je výrazné zlepšenie nočného videnia. Ak si potrpíte na vzhľade svojho štvorkolesového miláčika, určite oceníte kvalitné LED parkovačky, ktoré posunú vaše auto na novú úroveň. Aj takýto malý detail, akým sú LED parkovačky môže zvýšiť bezpečnosť vášho vozidla. Z pohľadu bezpečnosti sú LED žiarovky lepšou voľbou. LED diódy uľahčujú viditeľnosť krajníc, značenia na ceste a dopravných značiek, pretože produkujú jasnejšie svetlo ako tradičné halogénové žiarovky. Smerové svetlá a osvetlenie ŠPZ je tiež vhodné doplniť LED žiarovkami. LED osvetlenie ŠPZ zvyšuje viditeľnosť vášho auta na vozovke a evidenčné číslo bude lepšie čitateľné.

Publikované: 24. 04. 2022

Kategória: Auto/moto

Autor: Jarmila Zábranská