NanoConcept prináša nanotechnológie aj pre ochranu povrchov v domácnosti

Zabráňte starnutiu vecí aj ich trvalému poškodeniu. Nové veci sú krásne a k zachovaniu tejto krásy nám dokážu pomôcť nanotechnológie. Nanotechnológie si nemusíme predstavovať tak, ako ich vidíme v sci-fi literatúre. Žiadnych nanobotov s leštenkou v ruke nečakajte. Ale napriek tomu tieto moderné technológie dokážu napríklad povrchy chrániť omnoho účinnejšie než doposiaľ bežné impregnácie. Ochrana povrchov je súčasť tzv. chemickej nanotechnológie. Tá sa naučila meniť vlastnosti látok na úrovni atómov (namiesto doterajších technológií, ktoré to robia na úrovni molekúl). Tieto technológie hľadajú inšpiráciu v prírode. Konkrétne u ochrany povrchov sa často zmieňuje tzv. efekt lotosového kvetu. A povrch tohoto kvetu či listu, na ktorom nikdy nezostáva špina, sa stal inšpiráciou i pre nanotechnológie zamerané na ochranu povrchov. Na tie sa zameriava firma NanoConcept. Kde presne tieto technológie môžeme využívať v bežnom živote?

Kúpeľňa bez vodného kameňa

Jednou z miestností v byte, kde trávime najviac času upratovaním, je kúpeľňa. Môže za to vodný kameň. Ten sa rýchlo usadzuje okolo batérií, všade, kde zostáva voda, dokonca aj len kam dostreknú kvapky vody. Jeho odstraňovanie je náročné, mechanicky často nemožné. Je nutné používať chémiu. S nanotechnológiami to ale ide aj inak. Ošetrite tento povrch preventívne prostriedkom od firmy NanoConcept – Nano ochrana kúpeľne proti usádzaniu špiny a vodného kameňaJedno natretie problematických miest ich chráni zhruba po dobu jedného roku. Vodný kameň sa na nich neusadzuje a miesto vždy stačí iba utrieť vlhkou handričkou.

Nano technológie nám ponúkajú aj lepšie hubky na čistenie

Bežné hubky na umývanie riadu používa snáď každý. Lenže nanotechnológie nám predstavili nano hubky. Tie vďaka svojej štruktúre dokážu špinu odstraňovať ešte efektívnejšie a nepotrebujú si pomáhať žiadnymi abrazívnymi prostriedkami. Nano hubka dokáže výborne čistiť aj tak problematické znečistenie, ako sú liehové fixky, grafiti, ušpinené kovy, športovú obuv, dehtové škvrny a stopy po čiernej gume, aj mnoho ďalších znečistení.

Nanoimpregnácia na kožu a textil

Fenoménom sa stala aj nanoimpregnáica na oblečenie a obuv – z textilu aj z kože. To preto, že funguje lepšie než tá klasická. Má predovšetkým dlhšiu účinnosť. Vydrží niekoľko pracích cyklov a oblečenie sa dokonca nemusí ani prať. Často stačí povrch otrieť vlhkou handričkou. Takto ošetrené dľvy a obuv neprepúšťajú vodu, chránia pred ušpinením, ale súčasne majú vodné pary stále možnosť prenikať od tela smerom von. Fungujú tak ako membránové materiály. Nanoimpregnácia textilu a kože však perfektne funguje aj v interiéroch. Ochráni napríklad pred znečistením sedačku, kreslá, ale aj auto čalúnenie. Sedačku ochránite aj pred tak fatálnymi nehodami, ako je rozsedená čokoláda či vyliate červené víno.

Trvalé krása aj pre exteriér

Nano impregnácia betónu a kameňa dokáže zas chrániť krásu nášho exteriéru. Ochráni pred poškodením machom, lišajníkom, zašlou špinou, ale aj vyliatymi olejmi či znečistením od substrátu kamenné aj betónové dlažby, taktiež prírodný kameň aj tehlu. Špina a fľaky nie sú tou patinou, po ktorej by sme túžili. Takže impregnovať sa určite vyplatí.

Publikované: 06. 04. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská