4 fakty o suchej pokožke

Suchá pokožka nepatrí medzi závažné kožné ochorenia, no dokáže poriadne strpčiť život. Asi každý pozná jej prejavy – suché, začervenané a veľmi svrbivé miesta. Škrabanie? To rozhodne nepomáha, skôr naopak, ešte viac situáciu zhoršuje. Aby ste sa mohli vysporiadať s akýmkoľvek nepriateľom, musíte ho najskôr pochopiť. Prečítajte si tento článok a získajte nové vedomosti o suchej pokožke.

Ak je pokožka chorá či poškodená, nemôže nás chrániť

Najvrchnejšia vrstva pokožky sa nazýva stratum corneum. Tvorí ju približne 15 % vody. Ak obsah vlhkosti v tejto časti pokožky klesne o cca 5 %, koža začne schnúť. No a suchá popraskaná pokožka je ideálnou vstupnou bránou pre rôzne baktérie z okolia, ktoré tak môžu celkom jednoducho prenikať do nášho tela. Okrem zníženej ochrany tkanív dochádza pri suchej pokožke tiež k nadmerným stratám vlhkosti. Voda z hlbších vrstiev pokožky sa dostáva na povrch, odkiaľ sa cez poškodenú vrchnú časť pokožky ľahšie a vo väčších množstvách odparuje.

Stratu vlhkosti môžete kontrolovať, no len do určitej miery

Suchá pokožka občas potrápi azda každého človeka. Je celkom bežné, že sa vlhkosť z pokožky vyparuje. S pribúdajúcim vekom však dochádza k čoraz väčším stratám; najmä vďaka tomu, že organizmus už nedokáže produkovať dostatočné množstvá ceramidov a lipidov, teda látok zachytávajúcich vlhkosť v pokožke. Zdedené či metabolické príčiny straty vlhkosti z pokožky môžeme ovplyvniť len minimálne. Čo, naopak, ovplyvniť môžeme, to je nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu či časté horúce kúpele – aj tieto faktory totiž prispievajú ku vzniku suchej pokožky.

Slnko je hlavnou príčinou poškodenia pokožky

Slnečné žiarenie spôsobuje mnoho kožných problémov. Okrem tých najzávažnejších (rakovina kože, melanóm) ide tiež o vrásky, pehy či hnedé škvrny. Slnko vplýva na pokožku podobne ako starnutie. Nadmerné vystavovanie sa ultrafialovým lúčom spôsobuje rýchlejší rozklad kolagénu v stredných vrstvách kože. Práve kolagén je kľúčovým proteínom, ktorý pomáha udržiavať pevnosť a elasticitu pokožky. Ak je kolagénu nedostatok, dochádza (okrem iného) aj k výraznejším stratám vlhkosti z pokožky. Výsledok? Suchá pleť, tvorba vrások a čoraz výraznejšie prejavy predčasného starnutia kože.

Škodiť môžu aj horúce sprchy a kúpeľ v horúcej vode

Okrem slnka môže vašej pokožke škodiť aj časté kúpanie sa či sprchovanie horúcou vodou. Ak sa k tomu navyše pridruží nevhodná (agresívna) kozmetika a mydlá, potom dochádza k „zmývaniu“ aminokyselín, solí a mazu, ktoré tvoria prirodzenú bariéru pokožky. Strata týchto „základných komponentov“ znižuje schopnosť pokožky udržiavať vodu a vlhkosť. Ako sa starať o suchú pokožku? Využívajte skôr teplú, nie studenú ani horúcu vodu. Sprchujte sa kratšie a používajte jemnejšie a k pokožke šetrnejšie mydlá a gély.

Publikované: 30. 03. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská