5 tipov na výber ideálnych stolových nôh

Stalo sa vám, že ste pri výbere stolových nôh nevedeli nájsť ideálne modely? Dokončenie dizajnu vašej jedálne, obývačky alebo kuchyne je blízko... no ani jeden dizajn vás úplne nepresvedčil?

Nebojte sa, pretože stále viac ľudí sa rozhoduje prispôsobiť si stôl na mieru. Jediné, čo musíte urobiť, je vybrať si stolovú dosku a k nej zodpovedajúce nohy. Toto je jednoduchý a lacný spôsob, ako získať stôl podľa vašich predstáv .

A aby sme vám pomohli urobiť správne rozhodnutie, máme pre vás niekoľko tipov na výber tých najlepších stolových nôh. Ideme na to!

​Zvážte správny tvar

Ako dekoratívny prvok sa teraz vyrábajú stolové nohy v rôznych tvaroch a modeloch, ktoré dodajú vášmu domovu jedinečný a diferencovaný štýl. Medzi najobľúbenejšie nohy patria:

  • Obdĺžnikové, ktoré dávajú priestoru a stolu moderný a elegantný štýl, ale neodporúčajú sa, ak sú v dome malé deti, pretože majú ostré hrany.

  • Valcovité, ktoré nemajú žiadne vyčnievajúce okraje, sú bezpečné pre domácnosti nielen s malými deťmi.

  • Guľaté sú špeciálne vhodné na nočné alebo nízke stolíky.

  • Sústružené, vyrezávané alebo štýlové industriálne nohy na stôl oceníte, ak kladiete dôraz na estetiku.

​Aká je ideálna veľkosť a výška?

Pri výbere nôh stola je potrebné určiť výšku stola, ktorú chcete. To však nie je všetko, pretože to musí byť v súlade s funkciou, ktorú má plniť a hmotnosťou stola. Výhodou je, že u niektorých modelov si môžete výšku nastaviť podľa svojho vkusu a potrieb.

Ak napríklad nezoženiete ideálny nočný stolík do izby vašich malých detí, môžete sa rozhodnúť pre stolík s nižšou výškou a zmeniť ho, keď príde čas, aby stolík rástol s vašimi deťmi.

Ak sa rozhodnete pre nohy stola, ktoré poslúžia ako opora, ideálna výška je 87 cm. Okrem toho sa môžete rozhodnúť pre nastaviteľné modely medzi 70 a 110 cm.

​Materiály podľa ich účelu použitia

Výber materiálu závisí od typu konštrukcie a požiadaviek na zaťaženie stola. Najčastejšie materiály stolových nôh sú:

  • Drevo: V závislosti od druhu dreva môže tento materiál dodať nádych elegancie alebo rustikálnejší vzhľad.

  • Hliník: Ak hľadáte moderný dizajn, tento materiál je ideálny, navyše je veľmi odolný voči oxidácii.

  • Epoxidová oceľ: Je pevná, dostupná v rôznych farbách a lacná. Treba poznamenať, že pri poškriabaní zoxiduje.

  • Poniklovaná oceľ: Je odolnejšia ako predchádzajúca a ľahko sa udržiava.

  • Nerezová oceľ: Je najviac odporúčaný materiál pre vonkajšie stoly.

​Aká je ideálna výška jedálenského stola?

Ak je miestnosť, v ktorej má byť stôl umiestnený, veľká jedáleň, najlepšie sú nohy s výškou od 70 do 71 cm . Hrúbka 60 mm je dobrá veľkosť, ktorá poskytuje pevnosť. Ak je stôl nižší, napríklad do obývačky, aj celkové rozmery stolových nôh môžu byť menšie.

​Sú lepšie štyri nohy alebo jedna centrálna?

Aj tu záleží na zamýšľanom použití. Ak však ide o okrúhly jedálenský stôl, je lepšie a pohodlnejšie, ak má namiesto štyroch nôh centrálnu podnož. Dnes si však môžete vybrať stolové nohy v rôznych tvaroch, takže niekedy môžu aj štyri nohy vyzerať ako jedna. A moderné hairpine stolové nohy vás o tom veľmi rýchlo presvedčia.

Publikované: 30. 07. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská