Ako ostať počas karantény pri zmysloch?

Psychická pohoda je v momentálnej situácii ťažkým orieškom. Stres z budúcnosti, z práce a celej situácie, nepokojný spánok. Stačí, že sa zobudíte s pocitom škriabania v krku a už máte pocit, že ste zaručene dostali koronu. Pandémiu zažil len málokto. Aj preto je ťažké vysporiadať sa s ňou a ostať pri zmysloch.

Meditujte

Meditácia je skvelý spôsob, ktorý vám pomôže odstrániť negatívne emócie a upokojiť rozbúrené myšlienky. Preto si pre seba nájdite každý deň aspoň pätnásť minút, pustite si relaxačnú hudbu a meditujte.

Prijmite terajšiu situáciu takú, aká je

Áno, je to ťažké. Nikto z nás nie je úplne v poriadku a zastihlo nás to všetkých. Nariekať je zbytočné. A zobúdzať sa s náladou pod psa tiež. Radšej sa teda nalaďte na pozitívnu vlnu a skúste svet aj okolnosti prijať. Negatívnymi myšlienkami aj tak nič nezmeníte, len sa zbytočne budete cítiť horšie.

Športujte

Športová aktivita je dôležitá. Udrží nás v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. Šport vám pomôže zbaviť sa nadbytočnej frustrácie, nechuti aj stresu. Preto by ste sa mu mali venovať pravidelne. Skúste doma cvičiť jogu, hoďte na seba tenisky a legíny na behanie a zájdite do parku. Ak doma oblečenie na cvičenie nemáte, nejaké si zadovážte. Ide predsa o investíciu do vášho zdravia.

Zaraďte prechádzky do svojho harmonogramu

Hoci sme v karanténe, je skutočne dôležité chodiť na čerstvý vzduch. Preto zaraďte aspoň polhodinovú prechádzku do svojho harmonogramu. Vďaka prechádzkam sa budete cítiť energickejšie a deň sa vám hneď bude zdať lepší.

Držte sa rutiny

Byť zatvorený doma dáva zabrať psychike každého. Aj tak sa ale snažte držať svojej dennej rutiny. Pomôže to vám aj vašim deťom. Vstávajte o rovnakom čase, pracujte o rovnakom čase aj jedzte o rovnakom čase. Do rozvrhu nezabudnite zahrnúť aj čas pri telke a hrách. Konzistencia a pravidelnosť totiž udržia aspoň zdanie “normálnosti.”

Publikované: 29. 04. 2020

Kategória: Tipy

Autor: Jarmila Zábranská