Kachľová pec – dizajnový kúsok aj dobrý pomocník. Na čo si však musíme dať pozor?

Správne vybratá kachľová pec vie spríjemniť a zútulniť každý príbytok. Je to nádherný doplnok do bytov, ale aj do starších domov, ktoré dýchajú dávnou minulosťou. V krátkosti len kachle, ako ich niekedy starí ľudia volali,sú nie len dizajnovým kúskom, ktorý dotvára pohodovú a pokojnú atmosféru v zimných večeroch, ale aj skvelý pomocník na vykurovanie. Avšak z kvalitného pomocníka sa môže stať zlý pán. Poradíme vám, čo spraviť, aby sa to nestalo!

Na údržbu sú tu vyučení odborníci!

Pred sezónou, teda na jeseň, skontroluje každý dobrý hospodár, alebo pán domu stav pecí aj komínov. Ako prikazuje zákon, niektoré úkony musí vykonávať odborník,napríklad kominár. Ďalšie potrebné práce vám tiež pomôžu vykonať odborníci v kachliarskom remesle. V dnešnej zaneprázdnenej dobe je však až nemožné, aby ste zohnali tieto dve osoby v ten istý deň. Odborné úkony ako sú napríklad tieto, sú rok od roka drahšie, pretože na výkon dvoj hodinovej práce musí kominár cestovať ďalšie dve. Skrátka v dnešnej dobe nenájdete v každom meste, či dedine kominára, alebo kachliara. Ak sa teda nechcete stresovať hľadaním odborníka, môžete si pomôcť aj sami.

Na čo si dať pozor?

V prvom rade musí byť komín vyčistený od popolčeka a sadze. Zanášanie či usadzovanie je prirodzený jav a nedá sa mu celkom zabrániť. Zanesená pec či komín stratia ťah a spaliny vniknú do miestnosti, pričom môže nastať aj smrť otrávením jedovatými plynmi. V inom prípade sadze začnú v komíne nekontrolovanie horieť a vtedy je požiar v prípade starých komínov takmer istý. Na trhu sú však aj vložkové komíny, ktoré v takomto prípade ohňu odolajú a zabránia požiaru. Problémový býva aj decht. Ten je najnebezpečnejšou usadeninou. Má podobu čiernej lepkavej látky, ktorá nepríjemne zapácha. Pri zahriatí sa stáva tekutou a pomaly presakuje do murív, kachlíc a malty. Takmer vôbec sa nedá odstrániť, preto je nevyhnutné napadnuté murivo vybúrať. Ak pri čistení objavíme decht, je to znakom veľmi vážnej poruchy komína i pece, preto treba privolať odborníka. Pokiaľ možno radšej niekoľkých, lebo každý má zvyčajne iný odborný názor, ktoré treba zvážiť.

Vieme ako zefektívniť kúrenie v kachľovej peci.

Zefektívniť využívanie vašej pece vám môžu aj teplovzdušné výmenníky. Kachle na drevo majú teplotu výfukových plynov cca. 280 ° C - 380 ° C. Toto nevyužité teplo je odvádzané komínom do atmosféry. Vďaka teplovzdušnému výmenníku toto teplo využijete a zvýšite účinnosť kachlí. Vzhľadom k integrovaným kanálom v stene teplovzdušného výmenníku ide o prúdenie vzduchu. Studený vzduch prúdi zdola do kanálov vo výmenníku, kde je ohrievaný a následne ich ohriaty vzduch odovzdávaný do priestoru. Teplovzdušný výmenník sa jednoducho vkladá medzi dymovod. Slúži tak ako ďalšie rúra dymovodu. Výkon je orientačný, môže byť vyšší, ale zároveň aj nižší, podľa typu kachlí a spôsobu kúrenia.

Publikované: 24. 07. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská