Ako si vybrať dymovod? Toto sú naše tipy!

Ak si máte v pláne kúpiť krb, kachle a dril, nemôžu vám chýbať ani dymovody, ktoré sú súčasťou týchto zariadení. Vychutnajte si tak romantické večery v pohodlí domova, pri čom máte možnosť ušetriť nemalú čiastku financií. Na čo slúžia dymovody a ako si vybrať ten správny? Pravdepodobne vás zaujíma, na čo vôbec dymovod slúži. Vo všeobecnosti ide o zariadenie, ktoré sa využíva najmä na odvádzanie spalín mimo domova. Vyrába sa z kvalitných materiálov a podmienkou je najmä to, aby bol čo najkratší. Dymovody sa skladajú zo sopúchu a klapky, ktoré sú súčasťou tohto nevyhnutného zariadenia. Okrem iného, nepodceňujte montáž dymovodu. Pre správnu funkciu musí byť riadne utesnený a dobre nastavený.

Zamerajte sa na priemer

Ak ste sa rozhodli zakúpiť dymovod, určite sa v prvom rade zamerajte na celkový priemer. Ten sa odlišuje najmä v toho hľadiska, že ak chcete napríklad kachle do komína, je potrebné zvoliť menší priemer, ako má komín. Bolo by vhodné, keby ste všetko príslušenstvo zakúpili u jedného výrobcu. Je to dôležité najmä z toho dôvodu, že v opačnom prípade by vám nemuseli všetky súčasti do seba správne zapadnúť a ladiť.

Dôležité je správne napojenie

V prípade, že ste si už zaobstarali dymovody, čaká vás ich napojenie na krbové kachle. Vynikajú však jednoduchou inštaláciou, a tak sa rozhodne nemáte čoho báť, aj napriek tomu, že by ste celkové napojenie nemali podceniť. Pri inštalácii musíte dodržiavať protipožiarne normy a bolo by vhodné, keby vám asistoval odborník na napájanie. Ak chcete dymovod napojiť do dyme, nasádzajte širšiu časť, ak do vody, nasádzajte tú užšiu časť. Napojiť je možné dymovod pomocou horného alebo dolného vývodu.

Na materiáli záleží

Pri výbere sa určite zamerajte na použitý materiál. Za najkvalitnejší sa považuje nerez a oceľ. Majú vysokú mechanickú odolnosť a dlhú životnosť. Vynikajú tiež tepelnými vlastnosťami, čo je veľká výhoda.

Publikované: 06. 03. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská