Mobily sú súčasťou našich životov: Aká je ich história?

Pre mladšie ročníky sú mobily samozrejmosťou. Prvé modely však vznikli na začiatku minulého storočia. Poznáte ich začiatky? Zdroj: Unsplash.com

Praotec mobilov

Prvý predchodca moderného mobilného telefónu získal patent už v roku 1908. Američan Nathan Stubblefield vynašiel bezdrôtový telefón s vlastnou stanicou. Jej nevýhodou bolo, že pri telefonovaní musel byť človek v jej blízkosti. Mala totiž dosah približne 800 metrov. V roku 1918 Nemci predstavili bezdrôtové telefonovanie medzi vlakmi. Po niekoľkých rokoch testovania sa stal súčasťou vlakov. Prvý plnohodnotný mobil vznikol v AT&T v roku 1946. Zostrojili sieť externých staníc, ktorou šírili signál podobne, ako sa to deje dnes. Nevýhodou tejto siete bolo obmedzenie len na niekoľko hovorov súčasne. Tie navyše neboli šifrované a ktokoľvek vás mohol odpočúvať.

Mobilom veril len málokto

Ambície mobilných telefónov v roku 1949 podceňovali. V Spojených štátoch v tej dobe pri prideľovaní frekvenčného spektra mobily získali z neho len 4,7 %. Televízne kanály naopak dostali 59,2 %. Mobily totiž vnímali ako luxus, ktorý si môže dovoliť len niekoľko jednotlivcov. Až v roku 1984 boli udelené licencie aj pre mobilné telefóny.

Prvé zariadenia boli ťažkopádne

Prvý mobil celulárneho typu bol DynaTAC od Motoroly. Mal dĺžku 23 cm a vážil až 1,1 kg. Do vrecka ste ho nedali a museli ste si dávať pozor aj na čas telefonovania. Batéria bola už po 30-minútovom hovote vybitá. Výrobca model ponúkal za neuveriteľných 3995 dolárov. Napriek prehnanej cene však na mobil čakali tisíce záujemcov. Už v tej dobe začali výrobcovia ponúkať rôzne ochranné puzdrá. Boli však obrovské a museli ste ich nosiť v taške. Moderný kryt na mobil je nielen menší, ale aj lacnejší. Okrem materiálu si môžete vybrať zo širokej palety dizajnov a odlíšiť sa tak od ostatných.  

Generácie mobilnej siete vo svete

V 80. a 90. rokoch minulého storočia 1G sieť postupne nahradila jej druhá generácia. V Európe vzniklo zoskupenie telekomunikačných operátorov (Groupe Spécial Mobile - skrátene GSM), ktorí chceli zaviesť jeden komunikačný štandard pre celú Európu. V Amerika v tom čase vznikla konkurencia v podobe štandardu CDMA. Obidva typy využívali šifrované prenosy, vďaka čomu bol systém rýchlejší.

Nové mobilné funkcie

Úplne prvá SMS správa bola odoslaná vo Fínsku v roku 1993. Tento systém funguje dodnes, aj keď s nástupom internetu sa pomaly dostáva do úzadia čoraz viac ľudí využíva aplikácie, ktoré vyžadujú internetové pripojenie. Práve kvôli SMS správam začali výrobcovia pracovať aj na veľkosti úložiska. Pamäť niektorých modelov bola plná už po 30 správach. Pribudol tiež fotoaparát. Prvé modely však vedeli fotiť len v rastri 320x200 bodov.

Prvý mobilný internet

Prvý internet pre mobilné telefóny vznikol v roku 1997 pod názvom Wireless Application Protocol (WAP). Užívateľom umožnil browsovanie stránok, sťahovanie obrázkov, hudby či hier za dátový poplatok. Tento internet bol však podstatne pomalší ako ten dnešný a stiahnutie obrázku niekedy trvalo až desiatky minút.

Éru smartfónov odštartoval Simon

Prvý smartfón, ktorý sa dal ovládať dotykom a boli v ňom rozličné aplikácie, bol Simon od spoločnosti IBM. Čiernobiely LCD displej mal veľkosť 4,5 palcov a dal sa ovládať stylusom. Okrem odosielania e-mailov v ňom bola funkcia poznámok. Podporoval dokonca aj aplikácie tretích strán. Stál však 899 dolárov, takže si ho nemohol dovoliť každý. Odštartoval však éru smartfónov, ako ich poznáme dnes. Vďaka rastúcej konkurencii postupne začala klesať aj ich cena a dnes už kvalitný mobil s fotoaparátom a nádielkou praktických funkcií môže mať naozaj každý.

Publikované: 06. 01. 2021

Kategória: Lifestyle

Autor: Jarmila Zábranská