Vyrobte si handrovú bábiku - jednoduchý návod

Tradičné handrové bábiky vyrábali v minulosti deti, aby sa naučili šiť a aby sa mali s čím hrať. Bábiky potom so sebou všade nostili a starali sa o ne. Dnes sú hračky dostupné na každom kroku a deti si ich nemusia vyrábať. Ak by ste chceli túto tradíciu oživiť, prinášame vám jednoduchý návod, ako vyrobiť handrovú bábiku.

Základom je dobrá šablóna

Na výrobu budete potrebovať v prvom rade kus látky. Táto látka bude pokrývať celé telo bábiky a mala by mať jednu farbu. Ideálnou farbou je béžová. Ďalšou dôležitou časťou je výplň bábiky. Využiť môžete výplň starého vankúša alebo bavlnené chuchvalce. Ďalej budete potrebovať šijacie potreby, nožnice a samozrejme šablónu. Na internete nájdete množstvo šablón handrových bábik. Ak ste v tomto smere začiatočníci, hľadajte šablóny, ktoré sú čo najmenej detailné. Šitie a vypĺňanie bude potom omnoho jednoduchšie. Mnohé šablóny sú vyrábané tak, aby sa zmestili na bežný papier formátu A4 a pozostávajú zo šablóny pre telo, hlavu, jednu nohu a jednu ruku.

Dvakrát meraj, raz strihaj

Akonáhle máte šablóny, vystrihnite podľa nich z látky jednotlivé časti. Odporúčame vám látku najprv zohnúť na polovicu a strihať cez jej dve vrstvy. Ušetríte si tak mnoho práce. Nezabudnite vystrihnúť pre handrové bábiky aj látku na nohy a ruky po dvakrát. Každá časť tela bábiky sa vyrába z dvoch kusov látky, ktoré je nutné zašiť. Pri zošívaní jednotlivých častí si nechajte vždy jednu stranu otvorenú, aby ste ňou mohli vkladať výplň. U hlavy to môže byť časť pri krku, u tela zase jeho spodok a u končatín časti, ktorými smerujú k telu. Akonáhle máte došité, môžete sa pustiť do vypĺňania. Výplň vkladajte opatrne, a ideálne pomocou tenkého nástroja. Netlačte príliš silno, pretože by sa vám mohlo podariť vaše švy potrhať. Vyplnené časti tela handrovej bábiky nezošívajte samostatne. Namiesto toho ich k sebe prišite tak, aby ste uzavreli otvory, ktorými ste do nich vkladali výplň. Môže to byť celkom náročné, takže bude možno nutné, aby ste trochu výplne odobrali. Hotová handrová bábika si vystačí s jednoduchými črtami tváre, ktoré môžete vytvoriť farbami či fixami na textil. Výrobu klasickej handrovej bábiky zvládne každý. Táto hračka predsa vznikla preto, aby sa na nej deti naučili šiť. Dôležité je, aby ste si našli dobrú šablónu, ktorá pre vás nebude príliš náročná. Ak máte doma šijací stroj, môže vám prácu poriadne uľahčiť. Veľkou výhodou je, že na výrobu môžete použiť v podstate akúkoľvek látku.

Publikované: 01. 02. 2022

Kategória: Lifestyle

Autor: Jarmila Zábranská