Zakladáme nový trávnik

Skôr, než začnete s prácami, ktoré predchádzajú samotnému siatiu trávy, je podstatné si rozmyslieť, akú úlohu bude váš trávnik plniť. Chcete mať reprezentatívny trávnik, alebo „len“ relaxačnú plochu, kde bude tráviť čas celá rodina, niekedy aj priatelia, návšteva, pes, mačka…? Alebo chcete trávu používať na kŕmenie zvierat či nechať záhrade podobu lúky a kosiť ju budete bubnovou kosačkou?

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku

Aj tento prímer by sa dal použiť pri príprave pôdy pod trávnikom. Keď si totiž dobre pripravíte pôdu, tráva vám skvele porastie a odmení sa vám tak. Preto zem do hĺbky cca 20 cm raz, alebo lepšie 2x preryte. Zbavte ju všetkého, čo by tráve bránilo v raste, teda buriny, koreňov stromov a kameňov. Pokiaľ máte príliš ílovitú pôdu, môžete ju doplniť kremičitým alebo aj riečnym pieskom. Ak máte príliš piesočnatú pôdu, naopak do nej zapravte 10 l humusovitého alebo trávneho substrátu na každý m2. Vhodný je aj rozložený kompost. Je dobré na povrch po urovnaní dodať rovnomernú vrstvu kvalitnej ornice. Dajte si načas. Takto pripravenú pôdu nechajte dva týždne odpočívať, potom ju opäť odburiňte, znovu vyrovnajte a zhutnite. Použite na pohnojenie základné hnojivo, hodnota pH pôdy by mala byť v rozmedzí 4,5 – 6. Príliš kyslej pôde pomôžete vápnom, pri opačnom probléme použite kyslé trávnikové dusíkaté hnojivá. Po pohnojení plochu dobre zalejte a opäť nechajte týždeň odpočívať.

Výsev trávnika

Ideálnym obdobím, kedy vysievať trávnik, je jar alebo jeseň. Počas apríla, mája alebo septembra máte skvelú príležitosť. Použite 10 – 30 g osiva na m2. Hustejší trávnik docielite vyššou dávkou osiva. Aby ste vykonali rovnomerný výsev, osivo zmiešajte s rovnakým množstvom suchého piesku, zeminou alebo trávnym substrátom. Aplikujte pomocou posypového vozíka pozdĺžne, a potom priečne. Na zapravenie osiva do pôdy použite hrable, utlačte valcom alebo doskou. Nakoniec správne zalievajte tak, aby osivo nespláchla voda, ani sa neurobili kaluže. Pozor aj na pôdny povlak, a keby k nemu došlo, je nutné ho rozrušiť. Osivo klíči asi po týždni či dvoch, zo začiatku ho polievajte ráno a večer. Kosačku použite, keď má tráva asi 10 cm a skrátiť by ste ju mali iba o cca tretinu jej dĺžky. Pokiaľ je príliš teplo, nechajte prácu na ďalšie dni.

Publikované: 06. 05. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Jarmila Zábranská