Akou technikou sa robí potlač na textil, ktorá vydrží?

Potlač na textil, napríklad na tričká, mikiny či bavlnené tašky sa robí rôznymi technikami. Okrem sieťotlače sa využíva aj sublimačná a digitálna tlač.

Na akom princípe fungujú a ktorá z nich je najpoužívanejšia?

Sublimačná tlač

Špeciálna sublimácia je technika, ktorá sa aplikuje na textílie pomocou špeciálneho typu atramentu a zariadenia na tepelnú tlač. Ide o veľmi jednoduchú, ale účinnú metódu digitálnej tlače, ktorá sa používa predovšetkým na prenos kvalitnej grafiky alebo obrazu na polymérny substrát. Sublimačné atramenty sú špeciálne farbivá, ktoré sa viažu len na polyesterové vlákna.

Správna tlačiareň na textil je rovnako dôležitá ako kvalitné farbivá. Pri sublimačnej tlači sa tlač uskutočňuje prostredníctvom prenosového papiera a sublimačných farieb, následne sa obraz prenesie na textil. Podmienkou kvalitnej tlače je vysoká teplota a vysoký tlak lisu. 

Digitálna tlač

Digitálna tlač je jednou z najnovších metód tlače na textílie. Zahŕňa použitie atramentovej tlačiarne pre tlač vzoru priamo na látku. Je to rýchla a efektívna metóda, ktorá vytvára vysokokvalitné výtlačky. Špeciálna atramentová tlačiareň je schopná aplikovať tenkú vrstvu pigmentu priamo na tričko, resp. iný textil.

Tento typ tlače umožňuje aplikovať na textil aj zložité obrazy a vzory, takže umožňuje vytvoriť na tričkách skutočné umelecké diela. Výhodou je aj to, že farba vsiakne do trička a to je potom na dotyk hladké. Na rozdiel od sieťotlače je vhodná aj na menšie zákazky. Nevýhodou tejto tlače je krátka životnosť a fakt, že sa dá použiť len na textil, ktorý má aspoň 70 % obsah bavlny.

Sieťotlač

Sieťotlač je jedna z najstarších a najobľúbenejších metód tlače na textílie. Zahŕňa použitie sieťoviny a šablóny. Farba sa tlačí cez sieťku na tkaninu, prípadne iné materiály ako je drevo, papier či sklo. Nie je však vhodná na tlač zložitých dizajnov a pre malé zákazky, oplatí sa ju používať skôr vo veľkom.  

Publikované: 30. 06. 2023

Kategória: Biznis a financie

Autor: Adéla Zajíčková