Znovu použiteľné tašky, vrecká a sáčky

Po návrate z nákupu a jeho vyloženia, na vás čaká kôpka mikroténových sáčkov alebo samotné igelitové tašky. Igelitové tašky nevydržia večne a po niekoľkých ťažších nákupoch rovnako skončia v koši nehľadiac na ich cenu a ich vplyv na prírodu. Ak si spočítate, koľko za ne ročne miniete budete veľmi nemilo prekvapení. Prečo teda nezvoliť ekologickejšiu variantu?

Tašky

Pri vyberaní materiálov na látkové tašky sa sústreďte predovšetkým na uvedenú gramáž bavlny na m2. Čím vyššia gramáž, tým dlhšie vám taška vydrží. Nie všetko však závisí na pevnosti látky. Látka musí byť predovšetkým pevne zošitá, aby udržala väčšiu váhu vášho nákupu. K tomu budete potrebovať šijacie stroje, pretože len ručne zošitá taška nič nevydrží. Overlock k sebe pevne zošije a začistí 2 látky. Na horný lem tašky skôr využijete coverlock, ktorý vám vytvorí tzv. prádlový steh, ktorý môžete poznať napríklad zo spodného lemu trička. Pokiaľ si budete vaše tašky chcieť oživiť, môžete si na ne vyšiť jemnú nášivku, aplikáciu, na ktorú budete potrebovať rezací ploter, alebo ich jednoducho pomaľujte farbami na textil.

Sáčky na ovocie

Sáčky na ovocie a zeleninu si doma môžete vyrobiť za pomoci sieťoviny, šijacích strojov overlock a coverlock, alebo ich kombináciou 2v1. Overlockom k sebe zošijete 2 obdĺžnikové kusy sieťoviny, na horný lem môžete použiť coverlock a ak chcete mať sáčky naozaj praktické, všijte do horného lemu šnúrku, ktorou budete môcť sáčky stiahnuť a zamedzíte tak ich vysypaniu.

Vrecká

Plátené vrecúška na pečivo sú neoceniteľným pomocníkom. Aj naše babičky na uchovávanie pečiva používali plátené utierky, do ktorých pečivo balili a potom vkladali do drevených chlebníkov. Postup na základné vrecúško je rovnaký ako u sáčkov, iba zameníte materiál. Na čo by ste však nemali zabudnúť, sú oblé rohy v spodnej časti. Ak vytvoríte za pomoci overlocku oblé rohy, môžete ľahšie vysypávať omrvinky z pečiva. To vám zabezpečí ich ľahkú údržbu nehľadiac na to, že sa tieto vrecúška môžu prať na 90 ° C a tým si zaistíte aj ich správnu dezinfekciu.

Publikované: 14. 06. 2020

Kategória: Lifestyle

Autor: Jarmila Zábranská