Chróm pomáha proti únave a je bojovníkom proti nadváhe

Naše telo potrebuje k správnemu fungovaniu asi 100 mikrogramov chrómu. Aspoň taká je odporúčaná oficiálna denná dávka. Bezpečné množstvo denného príjmu chrómu sa pohybuje medzi 50 a 200 mikrogramami. Prečo chróm potrebujeme a ako ho naše telo získa?

Chróm je pre telo dôležitý, pretože zosilňuje účinky inzulínu. Ak ho máme nedostatok, bude sa nám v krvi hromadiť nadbytok cukru a naše telo je ohrozené napríklad vznikom diabetu. Chróm je schopný nastaviť správnu hladinu krvného cukru a podporuje jeho vstrebávanie bunkami. Má tiež schopnosť zbavovať telo špatného cholesterolu.

Chróm v prirodzenej strave aj vo výživovom doplnku

Človek, ktorý sa pestro stravuje a netrpí diabetom, ale ani napríklad srdečnou poruchou, získava dostatok chrómu obvykle prirodzenou cestou zo stravy. Obsahujú ho predovšetkým živočíšne bielkoviny z rýb, hydiny a z vnútorností. V rastlinnej strave sa nachádza v strukovinách, v ryži a v zelenine. Ak však máte podozrenie či predpoklady k tomu, že vaše telo nedostáva dostatok chrómu, vhodné je užívať ho ako doplnok stravy. Výborným výživovým doplnkom je Chrom Combi od spoločnosti Naturvita. Ide o kombináciu chrómu so zinkom a vitamínom B. S chrómom sa odporúča súčasne užívať taktiež vitamín C, ktorý podporuje jeho vstrebávanie.

Varovné príznaky nedostatku chrómu

Nedostatok chrómu sa obvykle prejavuje podráždenosťou, zvýšenou únavou a poklesom výkonnosti. Môžete mať depresívne nálady, nevoľnosť aj časté bolesti hlavy. Nedostatok chrómu tiež vedie k srdečným ochoreniam, vysokej hladine cholesterolu aj k diabetu. Chróm pravdepodobne dokáže oddialiť vznik diabetu 2. typu. Určite preto nepodceňuje jeho dostatok vo výžive a doplňte ho pomocou výživového doplnku.

Pomáha chróm s chudnutím?

Za užitočný sa vo výžive považuje trojmocný chróm. Šesťmocný je naopak považovaný za škodlivý. Trojmocný chróm sa odporúča aj ako prostriedok k redukcii hmotnosti. Často sa propaguje, že má schopnosť potlačiť chuť na sladké a tak sa zbavovať telesného tuku. Výsledok užívania chrómu na redukciu hmotnosti nie je 100% doložený serióznou štúdiou, ale určite sa oplatí ako jednu zo zmien v životnom štýle na ceste za vytúženým znížením váhy pridať do svojej výživy práve chróm.

Publikované: 18. 05. 2023 / Aktualizované: 15. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Petra Horská