Čím fotiť: Aké sú výhody a nevýhody zrkadlovky?

Digitálne zrkadlovky sú moderným výdobytkom dnešnej doby. Mnohí fotografi ich k svojej práci používajú. Samozrejme, nie sú jedinou možnosťou a rovnako ako všetko ostatné príslušenstvo, aj ony oplývajú istými výhodami a nevýhodami. O aké výhody ide?

Veľkosť fotoaparátu

Ak sa rozhodnete trebárs pre bezzrkadlovku, získate výhody týkajúcu sa veľkosti a váhy fotoaparátu. Keďže neobsahujú zložitý systém so zrkadlom, sú ľahšie aj menšie. Čo môže byť veľkým plus, ak často cestujete a fotíte skôr pre vlastné potešenie ako profesionálne. Digitálne zrkadlovky bývajú väčšie a ťažšie, aj preto si možno rozmyslíte, či ju so sebou vezmete na dlhšiu cestu.

Bez foto príslušenstva to nepôjde

Ako fotograf potrebujete aj nejaké foto príslušenstvo. A túto kategóriu bez pochýb vyhrávajú zrkadlovky. Pretože, ak si vyberiete bezzrkadlovku, musíte počítať s tým, že nový objektív môže mať pomerne ťažké sklo, čo nie je veľmi pohodlné. Fotoaparát je totiž mierne nevyvážený. Čo sa týka šírky výberu, bezzrkadlovky vám neponúknu tak bohatú škálu.

Hľadáčik, vďaka ktorému vždy vidíte, čo fotíte

Znova je výhercom digitálna zrkadlovka, ktorá obsahuje hľadáčik. Lacné bezzrkadlovky ho často nemajú a vy tak fotený objekt vidíte iba na displeji. Hľadáčik je lepší ako displej, pretože vám umožní vidieť scénu prirodzene, a teda presne tak, ako ju máte pred sebou. Pokiaľ bezzrkadlovka hľadáčik má, často ide o elektronický typ, ktorý vám scénu premietne na displeji v podobe, ako ju zachytí fotoaparát. Na jednej strane ide o benefit, ktorí určite mnohí uprednostia, na tej druhej treba počítať s tým, že funkcia si vyberie svoju daň v podobe zaťaženia batérie.

Ako je na tom batéria?

Výdrž batérie je jedným z najdôležitejších parametrov. Bezzrkadlovky vo všeobecnosti vydržia kratšie. Zvládnete nimi odfotiť asi 300 fotiek. Digitálne zkradlovky podávajú lepšie výkony - jedno nabitie vám postačí na 600 fotografií. Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ fotoaparátu, v prvom rade zvážte to, k čomu budete fotoaparát využívať. Profesionálnejší fotografi zväčša využívajú zrkadlovky, amatéri si vystačia aj s jednoduchšími typmi.

Publikované: 28. 08. 2019

Kategória: Tipy

Autor: Jarmila Zábranská