Je možná rakovina z tetovanie

Rakovina sa v posledných rokoch stáva čoraz väčším strašiakom. Aj preto, že môže byť spájaná so súčasným životným štýlom mnohých ľudí. V nadväznosti na to si môžeme položiť aj otázku, či je reálna rakovina z tetovanie. Pretože sa na to pýta stále viac ľudí, tu je jeden z objektívnych pohľadov.

Rolu hrá zloženie farieb

Čo je tetovanie, to rozhodne nie je nutné nikomu príliš výrazne popisovať. Ide o trend, ktorý je založený na zdobenie ľudského tela. A to tak, že je farba vpracována konkrétnym ľuďom pod kožu. Ak vás trápi otázka, či je možná rakovina z tetovanie, tak musíme povedať, že úlohu hrá hlavne to, čo obsahuje konkrétne farba. V nadväznosti na to je treba varovať pred rôznymi pochybnými salóny a vždy ísť cestou kvality. Kde je zaručená nielen hygiena, ale aj kvalita danej farby. Čo môžu obsahovať tie zlé?

Pozor na sadze

Sú také farby, ktoré môžu obsahovať dokonca aj klasické sadze. To preto, aby bolo dosiahnuté intenzívneho tmavého sfarbenia. A ako sadze vznikajú, to nie je nutné príliš rozpisovať. Jedná sa o vedľajšie a tiež škodlivý produkt, ktorý vzniká horením a spaľovaním rôznych látok.

Rizikom sú aj ťažké kovy

Problémom môžu byť vo farbách tiež ťažké kovy. Tu sa pozrieme na niekoľko hlavných, ako je nikel, olovo, ale napríklad aj kobalt, alebo chróm. Mať daný kov pod kožou tiež nie je z hľadiska zdravotného nič ideálneho.

Riziká alergických reakcií

Ak sa na látku do tela dostanú vo veľkom množstve, môže to viesť k rôznym alergickým reakciám. A ako sa vyvinú, to je nevyspytateľné. Preto je dobré povedať, že rakovina z tetovanie v niektorých prípadoch môže byť reálna. Konkrétne štúdie ale zatiaľ neexistujú. Naopak sú dôkazy, že u kvalitných farieb sú riziká v podstate nulová. To znamená, že ak uvažujete nad tetovaním v kvalitnom salóne, s rakovinou nebude mať tento krok žiadnu priamu súvislosť.

Publikované: 13. 01. 2018

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská