Podľa čoho si vybrať ten najlepší kolagén?

O potrebe doplniť kolagén do nášho tela sa v posledných desaťročiach začalo hojne hovoriť. Najskôr sme ho dopĺňali kvôli zdraviu chrupaviek v našich kĺboch, dnes už drvivá väčšina z nás vie, že je dobrý aj pre krásnu pleť bez vrások. Kedy ho ale začať dopĺňať, prečo a aký si vybrať v bohatej ponuke lekární, drogérií aj predajcov výživových doplnkov?

Produkcia kolagénu v našom tele

Okolo 25 rokov sa nám v tele kolagén sám pekne produkuje, môžeme ho nájsť v chrupavkách aj pokožke. Akonáhle ale čas plynie, jeho produkcia značne klesá, niekedy aj z roka na rok. Okolo 45 rokov sa jeho produkcia rapídne zníži, je minimálna, a kolegan, ktorý vyprodukujeme, už nie je zďaleka tak kvalitný, chýba mu pružnosť, pevnosť, elasticita… Preto je načase dopĺňať ho externe v podobe výživových doplnkov.

Po akom kolagénovom doplnku stravy siahnuť?

Kozmetický aj farmaceutický sektor sa aktuálne zaoberá užitočnosťou aj nevyhnutnosťou kolagénu pre naše zdravie. Produktov z tohto odvetvia je mnoho, ale často ich prezentujú ľudia, ktorí nemajú potrebné vzdelanie, skúsenosti, odborné informácie o produkte… Sú tvárou, ale nič moc o kolagéne nevedia. Je pritom veľmi dôležité vybrať si vhodný kolagén v dostatočnej dennej dávke a miere vstrebateľnosti. Pri rozhodovaní by ste mali zvážiť niekoľko aspektov:
  • Informácie o pôvode – ak si kúpite kolagén od certifikovanej spoločnosti vo farmaceutickom priemysle, budete mať záruku, že účinky, kvalita aj zdravotná nezávadnosť sú v poriadku. Často produkty vzídu z mnohoročného výskumu so zameraním na ortopédiu, zdravie pohybového aparátu, využiteľnosti a koncepcie, aby boli optimálne… Preto sú drahšie.
  • Miera vstrebateľnosti kolagénu – nie je možné ju zmerať, ale vie sa, že kolagén sa lepšie vstrebáva napr. s vitamínom C. Je preto skvelé, keď ho produkt obsahuje.
  • Straviteľnosť kolagénu – hydrolyzovaný kolagén rozložený na peptidy prírodného pôvodu, napr. hovädzí, je najlepšie využiteľný, nezaťažuje trávenie a nezanecháva pachuť v ústach.
Všetko vyššie uvedené spĺňa hydrolyzovaný kolagén – Cartylis, ktorý vyrába švajčiarska farmaceutická spoločnosť Aptissen S.A. Pokiaľ si ho vyberiete, budete zaručene spokojní.

Publikované: 27. 02. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská