Prečo je kolagén tak dôležitý?

Keď sa povie zdravá výživa, väčšina ľudí si predstaví vitamíny. No ľudské telo potrebuje pre svoje fungovanie aj mnohé ďalšie látky, ktoré sú častokrát ešte dôležitejšie ako ospevované vitamíny. Napríklad, kolagén. Nie je žiadnou novinkou, že bielkoviny sú jednou zo základných stavebných jednotiek ľudského tela. Ak telo neprijíma dostatok bielkovín, postupe sa začína doslova rozpadávať. Svaly ochabnú, vnútorné orgány prestávajú plniť svoju úlohu a pracovať prestáva aj mozog. Avšak, nie jej bielkovina ako bielkovina. Na svete existuje nespočetné množstvo bielkovín, pričom každá z nich plní v ľudskom tele inú funkciu. Jednou z najdôležitejších bielkovín je práve kolagén. Ten tvorí až 35% obsahu bielkovín v ľudskom tele. Je to práve kolagén, ktorý sa podieľa na stavbe a správnom fungovaní základných oporných častí tela. Jeho účinky sú najmä nasledovné...

Výživa pokožky

Ľudská koža a pokožka sa z veľkej časti skladá práve z kolagénu. Ak je ho v tele nedostatok, pokožka stráca svoju vitalitu, stáva sa suchou, popraskanou a rýchlo sa na nej začnú tvoriť vrásky. Dopĺňaním kvalitného kolagénu spozorujete zjavné zlepšenie pokožky. Mnohí užívatelia dokonca potvrdili, že užívanie kolagénu im vyhladilo drobné vrásky. Kolagén pokožku nielen vyživí, ale naviac ju aj ochráni pred vonkajším pôsobením, napríklad pred UV žiarením.

Proti bolesti kĺbov

Ďalšou časťou ľudského tela, kde sa kolagén vyskytuje vo vysokej miere, sú práve kĺby. Tie vekom taktiež strácajú svoju funkcionalitu, začínajú bolieť a obmedzovať vás v pohybe. Aj v tomto prípade je dopĺňanie kolagénu ideálnym riešením. Kolagén totiž podporuje tvorbu kĺbového tkaniva, čím sa kĺby stávajú silnejšími, odolnejšími a prestávajú bolieť. Výhodou je, že kolagén sa stará o dlhodobé riešenie problémov s kĺbmi, nielen o krátkodobú úľavu, ktorú poskytuje väčšina mastí.

Kolagénom proti osteoporóze

Okrem výživy kĺbov kolagén naviac stimuluje aj bunky, ktoré sa starajú o tvorbu kostí. Pri dlhodobom užívaní kolagénu sa tak vaše kosti stávajú pevnejšími a odolnejšími, vďaka čomu sa môžete opäť venovať svojim obľúbeným aktivitám.

Zdravé zuby, nechty, vlasy

Ak trpíte vysokou kazovosťou a lámavosťou zubov, problémom môže byť opäť nedostatok kolagénu. To isté platí aj pre nechty. Práve nechty sú považované za jeden z najlepších ukazovateľov stavu bielkovín vo vašom tele. Ak sú lámavé, s bielymi pásikmi, máte nedostatok kolagénu. Kolagén prispieva aj k rastu zdravých a odolných vlasov.

Tak na čo ešte čakáte?

Vyššie spomínané účinky ani zďaleka nie sú všetky benefity užívania kolagénu. Napríklad, kolagén sa podieľa aj na detoxikácii pečene, zlepšuje metabolizmus, či dokonca podporuje dobrý spánok. Ak sa chystáte začať užívať kolagén, odporúčame voliť overenú kvalitu. Všetky kvalitné prípravky s obsahom kolagénu nájdete v e-shope Kolagenshop.sk. Tak neváhajte a posilnite svoj organizmus aj vy!

Publikované: 10. 04. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská