Ako prirodzene podporiť chudnutie

Priberanie na váhe je vždy jednoduchšie ako zhadzovanie nadbytočných kilogramov. Aspoň tomu verí veľká väčšina ľudí. Ak vás znepokojujú ďalšie kilá, ktoré ste pribrali, nebojte sa. Tu je zbierka prírodných metód, ktoré vám môžu pomôcť prirodzene schudnúť. Začlenenie týchto rád do vášho každodenného života vám pomôže pri spaľovaní.

Strava a pohyb

Najlepší spôsob ako dosiahnuť a udržať si zdravú hmotnosť je konzumovať výživnú a vyváženú stravu. Tá by mala obsahovať niekoľko porcii ovocia a zeleniny denne, kvalitné bielkoviny a celozrnné výrobky, ktoré fungujú ako podpora trávenia. Tiež je prospešné cvičiť každý deň aspoň 30 minút.

Konzumácia bielkovín na raňajky

Proteín reguluje hormóny chuti do jedla, aby sa ľudia cítili nasýtení. Je to spôsobené najmä poklesom hormónu hladu ghrelínu a nárastom hormónov sýtosti, peptidu YY, GLP-1 a cholecystokinínu. Raňajky s vysokým obsahom bielkovín vás môžu zasýtiť na niekoľko hodín. Vhodnou voľbou pre raňajky s vysokým obsahom bielkovín zahŕňajú vajcia, ovos, orechové a semiačkové maslá, quinoa kaša, sardinky a puding z chia semienok.

Najmä pre ľudí, ktorí športujú, sú proteínové kokteily pohodlným spôsobom, ako rýchlo a chutne zaradiť bielkoviny do stravy. Vyberajte si kvalitné výrobky s obsahom proteínu 90%. Na trhu nájdete raw proteín aj bezlaktózový proteín vhodný pre ľudí s intoleranciou na mlieko.

Prírodné spaľovače tukov

Už sme si povedali, že zdravé, prirodzené chudnutie pochádza z dobre vyváženej stravy a cvičenia, nie z komerčných tabletiek na chudnutie. Princípy integratívnej medicíny však môžu pomôcť podporiť rôzne hormóny, neurotransmitery a metabolické reakcie, ktoré fungujú s vašou individuálnou fyziológiou. Pomôže vám to efektívnejšie spaľovať tuk.

Spirulina

Táto modrozelená riasa je plná vitamínov, minerálov a fytonutrientov vrátane antioxidantov, tokoferolov a fenolových zlúčenín. Bio spirulina sa radí medzí superpotraviny. Vďaka obsahu vitamínu B12 prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy a k normálnej činnosti nervovej sústavy a tiež k podpore chudnutia.

Kolagénové peptidy

Kolagén je najhojnejšia bielkovina v tele. Pomáha podporovať desiatky rôznych procesov od zdravia kĺbov, elasticity pokožky až po zdravú chuť do jedla a tráviace funkcie. Kolagén, podobne ako iné proteíny, pomáha aktivovať váš hormón zabezpečujúci pocit plnosti, leptín. Leptín oznamuje vášmu mozgu, že už máte dosť a je čas prestať jesť.

Zázvor

Zázvor je korenie bežne používané v ľudovom liečiteľstve, ktoré môže pomôcť aj pri chudnutí. Štúdie ukazujú, že jeho konzumácia môže zrýchliť metabolizmus a spaľovanie tukov, ako aj znížiť vstrebávanie tukov a chuť do jedla.

Publikované: 21. 06. 2022 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská