Hľadáte originálny, ale hodnotný darček k narodeniu bábätka? Boom zažívajú dukáty

Ak ste novopečenou babičkou, dedkom, tetou či strýkom, zrejme riešite vhodný darček pre bábätko. V súčasnej dobe väčšinou ľudia siahajú po praktických darčekoch, ako sú oblečenie, plienky a hračky. Pokiaľ ale hľadáte originálny darček k narodeniu bábätka, ktorý naberie v čase na hodnote, vráťte sa k niekdajšej tradícii. V časoch renesancie Rožmberkové začali vkladať do kolísky novorodencom ozdobný zlatý gombík, ktorý bol neskôr nahradený zlatými a striebornými mincami. Postupne sa tradícia rozšírila do všetkých vrstiev obyvateľstva, pričom v chudobných rodinách bol väčšinou dukát putovný.

Mince je prvou investíciou do budúcnosti bábätka

Väčšinou zlato darovali kmotor a kmotra, aby dieťaťu zaistili, že nebude trpieť núdzou. Dukát je totiž symbolom blahobytu a šťastia. Zlatá minca sa tak stala prvou investíciou do budúcnosti dieťaťa a rodičia ju opatrovali až do dospelosti obdarovaného dieťaťa. Potom je len na dieťaťu, ako s dukátom naloží, či ho premení na hotovosť, alebo si ho uschová pre šťastie. V devätnástom storočí mincu do vienka nahradili špeciálne krstné medaily. Vzápätí štafetu prevzali zlaté svätováclavské dukáty, až nakoniec ale tradícia pominula. Pražská mincovňa sa však snaží o jej znovuzrodenie, a preto začala s výrobou mincí k narodeniu dieťaťa. Je to lepšie ako dávať len hotovosť do obálky, nemyslíte?

Obnovenie tradície je na dobrej ceste

Pražská mincovňa sa rozhodla, že tradíciu opäť navráti späť, a tak pripravila pamätné medaily venované k narodeniu bábätka. Verejnosť začala mať o medaily naozaj veľký záujem. Ak ste sa teda rozhodli kúpiť mincu k narodeniu bábätka aj vy, zájdite do Bratislavy, kde na ulici Dunajská má kamennú pobočku mincovňa, a tak sa na pamätné mince môžete pozrieť na vlastné oči. Vybrať si môžete z niekoľkých rôznych variantov.

Publikované: 20. 11. 2018

Kategória: Tipy

Autor: Jarmila Zábranská