Nedrzí vám snímateľná protéza? Vyriešia to miniimplantáty

Snímateľná protéza je konečným riešením pre chrup, ktorý doslúžil a nie je riešený klasickým zubným mostíkom zaveseným na zbytku chrupu, či na plnohodnotných implantátoch. Vráti vám síce úsmev, ale dosť neistý. Mnohým z nás totiž protéza nedrží a vypadáva. Protéza nemusí byť stabilnou pri jedle, športe, v spánku, ani vo chvíli, keď sa zo srdca zasmejeme. To nás mení. Bojíme sa zasmiať, prestávame športovať, pracovný obed je pre nás veľmi stresujúcim. O zuby pritom nemusíme prísť až v pokročilej osemdesiatke, ale aj omnoho skôr. Príčinou môže byť vážny úraz, kaziace sa zuby bez adekvátnej starostlivosti, ale aj vážna choroba a formy jej liečenia.

Metóda, ako protézu zafixovať, však existuje. Ponúkajú ju miniimplantáty

Aj miniimplantáty sú z titanu a osadia sa do čeľusti. Sú však až štyrikrát menšie než bežné implantáty a nemajú viac ako 2 až 3 mm. Vojdú sa preto aj do veľmi obmedzeného priestoru. Na implantát sa upevňuje ortopedická konštrukcia. Výhodou miniimplantátov je, že dokážu pomôcť aj v prípade chýbajúcej kosti. Nie je nutná jej plastika. Práve kvôli nej sa mnoho klientov rozhodne sa radšej implantátov vzdať. Zuby sa predražujú a zákrok je tiež nepríjemnejším a zdĺhavejším. Miniimplantáty sú taktiež výrazne lacnejším riešením než implantáty.

Miniimplantáty ale nie sú pre každého

Nejdú použiť v prípade jednotlivých koruniek. Nehodia sa ani na nesnímateľné konštrukcie. Pri čistení ústnej dutiny sa musí protéza vždy vybrať. Napriek tomu sú miniimplantáty veľmi obľúbené, pretože ponúkajú najpopulárnejší spôsob riešenia stability zubných protéz, naviac za prijateľnú cenu. V podstate sa zbavíte rizika nekontrolovateľného vypadnutia protézy, ale taktiež nutnosti používať fixačné krémy. Obmedzenia spojené s používaním snímateľnej protézy takmer vymiznú. Viac informácií o miniimplantátoch získate v košickej zubnej klinike Happydent – Stomatológia Aupark.

Publikované: 20. 08. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská