SM systém cviky: Aké prinášajú výhody a o čo vôbec ide?

0

Počuli ste už niekedy o skupinových cvičeniach pomocou SM – systému? Ak nie, nezúfajte. V tomto článku vám prinášame všetko potrebné, čo o tomto cvičení potrebujete vedieť. Zameriame sa najmä na jeho najväčšie výhody, ktoré vám pri dlhodobom cvičení dokáže priniesť.

V prvom rade je dôležité povedať, že skupinové cvičenia pomocou SM systému nie sú vhodné pre každého. Ideálne sú pre pacientov, ktorí už majú za sebou vstupné vyšetrenia, terapiu a ich stav je stabilizovaný. SM systém cviky sa preto neodporúčajú u začiatočníkov. Tieto cviky sa neodporúčajú najmä u ľudí, ktorí majú akútne bolesti, prípadne v ich momentálnom stave nedokážu cvičiť. Celé cvičenie trvá približne hodinu, pričom je jeho súčasťou aj samotný strečing.

SM systém: O čo ide?

Ak ste sa doteraz s termínom SM systém ešte nestretli, nezúfajte. Ide totiž o rehabilitačnú metódu, ktorá sa v praxi používa viac ako neuveriteľných 30 rokov. Výborné výsledky sa dosahujú najmä v rámci liečby hernie disku, pri poruchách chrbtice, skolióze či iných dôležitých diagnózach. SM systém cviky v sebe spája cvičenie s prevenciou, regeneráciou, kompenzáciou a zároveň aj kondičným tréningom.

Posilňovanie a relaxácia

Dnes je známe, že SM systém, ktorý sa inak nazýva aj ako SPS, dokáže v sebe kombinovať posilňovanie svalov a zároveň relaxáciu ďalších svalov. Takémuto javu sa odborne hovorí aj ako recipročná inhibícia. Dôležité je tiež povedať, že SM systém nezahŕňa len cvičenie. Jeho súčasťou sú tiež manuálne techniky. Tie slúžia práve na uvoľnenie skrátených svalov. Keďže je SM systém rozdelený na 2 metódy, tou druhou je samotné cvičenie SM systému.

Ak sa rozhodnete pre toto cvičenie, môže vám to výrazne skrátiť a uľahčiť celú liečbu. Postupne sa totiž aktivujú špirálne svalové reťazce. Práve tie vytvárajú osové postavenie tela a centráciu chrbtice.

Publikované: 31. 01. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jarmila Zábranská