História zimných olympijských hier

Nejeden fanúšik zimných športov je i veľkým fanúšikom olympijských hier. Nemožno sa čudovať. Sú predsa plné výnimočných zimných športov. V našom článku sme si pre všetkých športových nadšencov pripravili historické okienko, v ktorom budeme cestovať do minulosti a priblížime si niečo bližšie o histórií zimných olympijských hier.

Oficiálny vznik zimných olympijských hier sa datuje v roku 1924

Zimné športy v súťažnom prevedení známom ako zimné olympijské hry dostali prvýkrát zelenú od Medzinárodného olympijského výboru (založeného v roku 1984) v roku 1924. Mnohí netušia, že prvýkrát bola zimná olympiáda organizovaná vo francúzskej obci Charmonix, ktorá sa nachádza v regióne Rhône-Alpes, a to priamo pod vrchom Mont Blanc.

Prvej zimnej olympiády sa zúčastnilo viac ako 250 športovcov

Zaujímavosťou je, že pôvodne účastníci prvých zimných olympijských hier vo francúzskom Charmonix ani len netušili, že sa zúčastňujú oficiálne prvej zimnej olympiády. Táto športová udalosť bola totiž pôvodne organizovaná ako tzv. Medzinárodný týždeň zimných športov a vznikla v spojitosti s letnou olympiádou, na ktorej nebolo možné venovať sa zimným športom. Medzinárodný týždeň zimných športov v skutočnosti trval až 11 dní a zúčastnilo sa ho viac ako 250 športovcov z 16 rôznych krajín sveta. Toto športové podujatie bolo až o rok neskôr spätne vyhlásené za prvé oficiálne zimné olympijské hry.

Niekoľko ďalších zaujímavostí, ktoré ste možno netušili

Postupom času sa na zimnej olympiáde začalo objavovať niekoľko ďalších výnimočných športov, avšak pôvodne ju tvorilo 5 základných, ktoré sa rozdeľovali do 9 disciplín. Hry konajúce sa každé 4 roky tak prebiehali až do roku 1936. Následne bola ich organizácia v dôsledku vojny prerušená až do roku 1948. Ďalšou zaujímavosťou je i fakt, že zimné olympijské hry boli doposiaľ organizované na 3 rôznych kontinentoch, a to v 12 krajinách sveta. Možno aj vám čítanie týchto riadkov navodilo chuť zbaliť svoje lyže, lyžiarky, lyžiarské oblečenie a vydať sa na zasnežený svah. Na zimnú lyžovačku si však budeme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov. A dovtedy môžeme sledovať napríklad archív zimných olympijských hier.

Publikované: 29. 03. 2021

Kategória: Lifestyle

Autor: Jarmila Zábranská